Pandurii Tg. Jiu paraseste Europa League cu o remiza in fata portughezilor de la Pacos

13 Decembrie 2013
1252 Vizualizari | 0 Comentarii
Pandurii Tg. Jiu şi formaţia portugheză FC Pacos de Ferreira au terminat la egalitate, 0-0, joi seara, pe ''Cluj Arena'', în ultimul meci cadrul Grupei E a competiţiei de fotbal Europa League.

Deşi gorjenii au fost mai buni decât lusitanii, au terminat pe ultimul loc, cu două puncte (remize în ambele partide cu Pacos de Ferreira).

Vicecampioana României a început destul de bine pe un teren îngheţat şi a avut prima ocazie de gol în min. 5, dar şutul lui Ciucur s-a dus alături de poartă. Oaspeţii au replicat prin Seri (8), însă Stanca a respins în faţă şutul său.

Nicoară, în bună dispoziţie, a tras pe lângă ţintă (12), Erico a şutat în portar (16), iar Nicoară (25) şi Breeveld (27) au irosit ocazii mari, din poziţii ideale de gol şutând pe lângă poartă.

Lusitanii şi-au mai creat o singură ocazie până la pauză, prin Ricardo, a cărui lovitură de cap a fost reţinută de Stanca (32).

Pandurii a mai beneficiat de două şanse notabile, dar Degra a respins mingea trimisă cu capul de Alex Dos Santos (36), după care a salvat golul şi la şutul lui Nicoară (39).

În partea secundă, oaspeţii au avut o prestaţie mai bună, au jucat mai sus şi chiar şi-au creat două şanse de gol, prin Hurtado (67) şi Bebe (85). Gorjenii au preferat soluţiile individuale în multe situaţii şi au fost deposedaţi în ultimă instanţă, cea mai bună ocazie fiind cea a lui Eric (78). Brazilianul a mai avut o ocazie în prelungiri, dar a tras puţin pe lângă poartă la o lovitură liberă (90+4).

Pandurii a încheiat dezamăgitor o campanie europeană în care totuşi au realizat performanţe nescontate şi doar lipsa de experienţă a privat echipa din Tg. Jiu de mai multe rezultate de răsunet de cât au reuşit.