Vești din tenis

Sorana Cîrstea o va întâlni în runda a treia a turneului de la Madrid pe poloneza Iga Swiatek

26 Aprilie 2024
77 Vizualizari | 0 Comentarii

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (34 de ani, locul 30 WTA) se va confrunta cu poloneza Iga Swiatek (22 de ani) în runda a treia a turneului WTA 1000 de la Madrid. Competiția, în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 7.679.965 de euro, a văzut liderul mondial învingând-o pe chinezoaica Xinyu Wang (locul 52 WTA) cu scorul de 6-1, 6-4, după o partidă care a durat o oră și 16 minute.

Swiatek a fost finalistă la ediția din anul trecut a turneului din capitala Spaniei, fiind învinsă de belarusa Arina Sabalenka.

Sorana Cîrstea a reușit să treacă de turul secund, într-o confruntare dificilă, învingând-o pe filipineza Alexandra Eala (18 ani, locul 170 WTA) cu scorul de 6-3, 6-7 (8), 6-4.

Swiatek a câștigat toate cele trei întâlniri cu Sorana Cîrstea, pierzând un singur set. Primul meci direct a avut loc în 2022 în optimile de finală de la Australian Open, poloneza impunându-se cu 5-7, 6-3, 6-3. Swiatek a mai câștigat anul trecut în sferturi la Indian Wells, cu 6-2, 6-3, și anul acesta în turul secund la Doha, cu 6-1, 6-1.

Page time :0.1197 (s) | 43 queries | Mysql time :0.005949 (s)