Se luptă pentru bronz

SCM Politehnica Timișoara joacă finala mică al Campionatului Național de Tineret

24 Aprilie 2024
96 Vizualizari | 0 Comentarii

În aceste zile, tinerii handbaliști alb-violeți participă la turneul Final 8 al Campionatului Național de Tineret, desfășurat la Plopeni, într-un format eliminatoriu.

În sferturile de finală, echipa noastră a învins HC Buzău cu scorul de 32-29 (18-12). Darius Bran a marcat 9 goluri și a oferit 3 pase decisive, în timp ce Turcitu și Burzo au contribuit cu câte 6 goluri fiecare. Portarul Andrei Lazăr a avut 12 intervenții salvatoare.

În semifinale, Timișoara s-a confruntat cu Universitatea Cluj. Meciul a fost echilibrat până aproape de final, cu scorul de 19-19 la pauză, iar în minutul 47 echipa noastră conducea cu 25-24. Însă patru goluri consecutive ale ardelenilor au dus la victoria Universității, care s-a impus cu 36-32.

Bran a înscris 8 goluri și a oferit 5 pase decisive, Dăneasa a marcat de 7 ori, iar Burzo a contribuit cu 6 goluri. Portarul Andrei Lazăr a avut din nou o prestație remarcabilă, cu 12 intervenții salvatoare.

Astăzi este zi de pauză, iar mâine, joi, 25 aprilie, la ora 16:15, SCM Politehnica Timișoara (sub îndrumarea antrenorului Alexandru Nae) va juca finala mică a Campionatului Național de Tineret împotriva echipei CSM Focșani.

Page time :0.1350 (s) | 32 queries | Mysql time :0.006010 (s)