Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Wimbledon

27 Iunie 2014
1179 Vizualizari | 0 Comentarii

Simona Halep, cap de serie numarul 3 si locul 3 WTA, a invins-o pe Lesia Turenko, din Ucraina, scor 6-3, 4-6, 6-4, in turul doi la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Romanca o va intalni pe jucatoarea Belinda Bencic, din Elvetia, in turul urmator.

Intalnirea dintre Halep si Turenko ar fi trebuit sa se joace joi seara, dar a fost amanata deoarece la Londra a inceput ploaia. Romanca a castigat primul set, cu scorul de 6-3, si a pierdut in fata ucrainencei, 4-6, in setul secund.

Simona a castigat "decisivul", cu scorul de 6-4 si s-a calificat in turul urmator. Halep o va infrunta pe jucatoarea Belinda Bencic, din Elvetia, locul 71 WTA.

Bencic s-a impus, cu scorul de cu 6-4, 7-5, in partida cu Victoria Duval, din Statele Unite.