Cupa Mondiala din Brazilia: Grecia se califica in prelungiri in dauna Coastei de Fildes

25 Iunie 2014
1345 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa Greciei a invins dramatic Cote d'Ivoire cu scorul de 2-1 (1-0), marti, pe stadionul ''Castelao'' din Fortaleza, in Grupa C a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), si s-a calificat in premiera in optimile de finala ale competitiei.
Georgios Samaras a marcat golul calificarii, in prelungiri, din penalty (90+3), dupa ce Andreas Samaris (42) deschisese scorul, iar Wilfried Bony (74) restabilise egalitatea. Ambele echipe au preferat un joc de asteptare, vanand greselile adversarului, astfel ca in general fazele de poarta au lipsit, desi ivorienii au avut cateva actiuni, dar de fiecare data a lipsit ultima pasa.
Grecia, viitoarea adversara a Romaniei in preliminariile EURO 2016, a suferit doua lovituri in prima repriza, cand Kone (12) si portarul Karnezis (24) s-au accidentat si au trebuit inlocuiti.
Echipa lui Fernando Santos a avut o contra foarte periculoasa in minutul 33, cand fundasul Holebas a finalizat o actiune cu un sut in bara portii lui Barry. Un minut mai tarziu, ''veteranul'' Karagounis (34) a trimis din lovitura libera in bratele lui Barry.
Grecia a dat lovitura in minutul 42, cand Tiote a gresit o minge in apropiere de centrul terenului, Samaras l-a lansat pe noul intrat Samaris, care l-a invins pe Barry: 1-0 si elenii erau calificati in optimi.
Ivorienii au avut o sansa notabila de egalare in minutul 44, dar sutul lui Yaya Toure a fost blocat de acelasi Samaris.
Africanii au parut mai decisi supa pauza si Tiote a tras din marginea careului, dar Glykos a fost pe faza si a retinut (49). Grecii au actionat pe contre, cum le convine mai mult, iar Christodoulopoulos a fost foarte aproape de a marcat al doilea gol (54). Echipa lui Fernando Santos a fost in continuare mai periculoasa, iar Barry a salvat un nou gol, in min. 59, la sutul lui Salpingidis. Apoi, Karagounis a expediat o torpila de la 30 de metri, care a lovita transversala (68). Christodoulopoulos (71) i-a dat si el emotii lui Barry, din lovitura libera.
''Elefantii'' au fost in general neinspirati, avand doar jumatati de ocazii, prin Kalou (67) si Bamba (72), dar totusi le-a iesit o faza, in minutul 74, cand Gervinho l-a gasit excelent in careu pe Bony, care a egalat: 1-1.
Grecii pot acuza si lipsa de sansa in acest meci, pentru ca au trimis a treia oara mingea in bara (80), prin Torosidis. Salpingidis a creat pericol la poarta ivoriana in minutul 87.
Finalul a fost dramatic, iar grecii au primit penalty in prelungiri, cand Samaras a fost agatat in careu de Sio, si tot jucatorul lui Celtic a transformat penalty-ul, calificand echipa sa in optimile de finala: 2-1.
Grecia a terminat pe locul secund in grupa si va juca in optimile de finala cu Costa Rica, echipa care a castigat Grupa D.