Caroline Wozniacki, numarul 2 mondial, eliminata in optimi la Roland Garros

4 Iunie 2018
1013 Vizualizari | 0 Comentarii
wozniacki

Daneza Caroline Wozniacki, numarul doi mondial in tenisul feminin, a fost invinsa de rusoaica Daria Kasatkina cu 7-6 (5), 6-3, luni, in optimile de finala ale turneului de la Roland Garros

Kasatkina, cap de serie numarul 14, a obtinut victoria intr-o ora si 57 de minute de joc efectiv, meciul fiind reluat de la scorul de 3-3 in setul secund, dupa ce fusese intrerupt duminica din cauza intunericului.

Rusoaica (21 ani, 14 WTA) a obtinut a treia sa victorie in acest an in fata danezei, dupa cele de la Sankt Petersburg, 7-6, 6-3 in sferturi, si in optimi la Indian Wells, cu 6-4, 7-5. Wozniacki (27 ani), care a castigat primul turneu de Mare Slem al anului, Australian Open, dupa o finala cu Simona Halep, a castigat singurul sau duel cu Kasatkina, 6-2, 7-5, in 2017, in primul tur la Dubai.

In sferturi, Kasatkina o va infrunta pe americanca Sloane Stephens (25 ani, 10 WTA), a zecea favorita. Scorul meciurilor directe este egal, 1-1, dupa ce Stephens s-a impus in 2016, in sferturi, la Charleston, cu 6-1, 5-7, 7-5. Kasatkina a invins anul acesta la Indian Wells, in turul al treilea, cu 6-4, 6-3.