Craiova si Voluntari s-au calificat in semifinalele Cupei Romaniei

30 Martie 2017
984 Vizualizari | 0 Comentarii
cupa rom
 CS Universitatea Craiova s-a calificat dramatic in semifinalele Cupei Romaniei la fotbal, miercuri seara, dupa ce a invins-o pe Dinamo Bucuresti cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare (0-0, dupa 120 de minute), pe stadionul Municipal din Drobeta-Turnu Severin.
Universitatea s-a impus la capatul unui meci foarte spectaculos, in care a jucat din minutul 63 in zece oameni, dupa eliminarea lui Alex Baluta.

Andrei Ivan a transformat lovitura decisiva, dupa ce Patrick Petre si Danu Spataru au ratat de la Dinamo, iar Vladimir Screciu de la olteni. Gustavo, Marius Briceag, Nicusor Bancu, Nicolai Calancea, Renato Kelic si Andrei Ivan au marcat golurile Universitatii, iar pentru Dinamo au transformat Sergiu Hanca, Azer Busuladzic, Dan Nistor, Steliano Filip si Daniel Popa.
In semifinale s-au mai calificat FC Voluntari (2-1 cu Mioveni) si ACS Poli Timisoara (6-5 cu CFR Cluj).
Semifinalele sunt programate tur-retur, pe 26 aprilie si 17 mai, iar finala se va juca pe 27 mai.