Buffon nu a mai rezistat si l-a atacat pe arbitrul care a spulberat visul Ligii Campionilor pentru Juventus: "Nu ai o inima in piept, ci un cos de gunoi! Asta a fost decizia unui animal!"

12 Aprilie 2018
1000 Vizualizari | 0 Comentarii
buffon

Real Madrid s-a calificat in semifinalele Ligii Campionilor, desi a fost invinsa de catre Juventus Torino cu 3-1, in mansa secunda a sferturilor competitiei. Italienii au condus cu 3-0, dar arbitrul Michael Oliver a acordat un penalty controversat in prelungiri, transformat de Cristiano Ronaldo. Astfel, spaniolii merg in faza urmatoare, iar legendarul portar al lui Juve, Gianluigi Buffon, si-a iesit din minti.
"A fost o zecime de penalty. Nu stiu ce a vazut arbitrul, dar a fost o faza discutabila. Nu poti dicta penalty la o asemenea faza, petrecuta in al treilea minut al prelungirilor. Echipa a dat totul, iar un om nu poate distruge un asemenea vis, dupa o revenire extraordinara, dupa o asemenea faza.

Cu siguranta, nu ai o inima in piept daca faci asta, ci un cos de gunoi. Daca nu ai caracterul sa arbitrezi un asemenea meci, disputat pe un astfel de stadion, mai bine stai in tribuna alaturi de sotie si copii, bea un suc si mananca chipsuri.

Puteam sa ii spun orice arbitrului in acel moment, dar el trebuia sa inteleaga ce dezastru a creat. Daca nu ai curajul sa iei o decizie si nu poti face fata presiunii, stai in tribuna si mananca chipsuri. Decizia asta a fost a unui animal, nu a unui om", a declarat extrem de nervos Buffon, la microfonul celor de la Mediaset Premium. Prosport.ro