ASU Poli Timisoara a trecut de Ripensia la penalty-uri, in Cupa Romaniei

5 Iunie 2014
1424 Vizualizari | 0 Comentarii
Cel de-al doilea tur al Cupei Romaniei la Fotbal le-a adus fata in fata pe FC Ripensia, liderul din liga 5, si ASU Poli Timisoara, echipa de pe doi in liga 4, probabil formatia promovata la baraj. A fost nevoie sa se ajunga la lovituri de 11 metri pentru ca alb-violetii sa dovedeasca faptul ca sunt cu o liga mai sus decat adversarii si sa treaca in etapa viitoare a Cupei.
Dupa un sezon plin si greu pentru ambele echipe, meciul de pe arena Electrica a aratat ca doua combatante din ligi inferioare pot face un meci mai frumos decat jocurile incurcate de pe prima scena fotbalistica a Romaniei. Ripensia si ASU Poli au oferi un spectacol pe cinste, gustat din plin de publicul extrem de numeros. Dupa cele doua reprize regulamentare au urmat doua de prelungiri. Degeaba, nicio echipa nu a marcat, s-a ajuns la lovituri de departajare si ASU a fost mai buna, cu 3 – 2.
Diferenta de nivel dintre cele doua combatante nu s-a vazut. Mai mult, Ripensia a fost mai buna cam trei sfert din meci. Primele ocazii au apartinut lui ASU Poli, dar Ripensia s-a regrupat si a dominat destul de clar meciul.
La pauza s-a intrat cu 0 – 0. Jocul se putea decide atunci cand Briciu a vazut un al doilea cartonas galben si a fost eliminat. Polistii lui Paul Codrea nu au stiut sa profite si nici nu prea au aratat ca ar putea. Au fost mai multe ocazii ale oaspetilor pe final, dar s-a terminat 0 – 0.
Au urmat doua reprize de prelungiri. Surprinzator, mai proaspeti in joc au parut cei de la ASU Poli, chiar daca pe final de timp regulamentar ei pareau in unele momente ca se sufoca din cauza efortului. Niciuna dintre echipe nu a mai marcat si meciul, plus prelungirile, s-a terminat 0 – 0.
La loviturile de departajare oaspetii au avut mai mult noroc. La Ripensia au ratat Uzun, Ungur si Ciobai. Inta a marcat, fiind „copiat” de Popa. La ASU Politehnica, au ratat Galan, si Birau, pentru ca Popoviciu sa inscrie. A urmat Codrea si Ionas.
S-a terminat 2 – 3 si ASU Politehnica merge in faza a treia a cupei.
FC Ripensia: Radulescu – Petrisor, Solomon, Uzun, Carpinisan – Muresan, Pascaleanu – Ad. Popa, Briciu, Cr. Radu – Anagor.
Antrenor: Radu Suciu.
ASU Politehnica: Burtic – Birau, Galan, Obrejan, Taub – Ghinescu, Popoviciu, Rebenciuc, Vucea – Iorgovan, Tulcan.
Antrenor: Paul Codrea. sursa: Tion.ro