News Flash:

Se deschide sezonul Rugilor din Banat, de Paste. Lista localitatilor unde au loc mannifestari

26 Aprilie 2016
490 Vizualizari | 0 Comentarii
ruga timisoarei
Veselie mare in Banat, incepand de la Paste, cand porneste sezonul Rugilor. Banatenii sunt chemati in centrele satelor si comunelor, acolo unde are loc cea mai mare sarbatoare a localitatii.
Rugile se sarbatoresc in functie de hramul bisericilor, iar cei mai indragiti cantareti de muzica populara ii vor incanta pe banatenii pregatiti de gosti, scrie opiniatimisoarei.ro.
Iata, mai jos, lista Rugilor din judetul Timis, de la Paste si pana la 1 august:
Lugoj 
Tapia (20 iulie – Sf. Ilie)
Buzias
Silagiu (9 iunie – Inaltarea Domnului)
Bacova (20 iulie – Sf. Ilie)
Ciacova
Cebza (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Petroman (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel)
Deta
Ruga ortodoxa:
Opatita (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Deta (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile).
Ruga catolica:
Deta (26 iulie – de Sf. Ana)
Faget
Batesti (14 iunie);
Temeresti (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel);
Povargina (20 iulie – Sf. Ilie);
Gataia
Gataia (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Colonia – Gataia (8 mai – Pastile Mici – Duminica Tomii);
Semlacu Mare (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile)
Zilele orasului Gataia (8 – 10 iulie – a doua saptamana din iulie)
Recas 
Bazos (23 aprilie – Sf. Mare Mc.Gheorghe);
Petrovaselo si Stanciova (6 mai – Sf. Sava);
Izvin (8 mai – la o saptamana dupa Sfintele Pasti);
Recas (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Balint
Balint si Targoviste (2 mai – a doua zi de Sfintele Pasti);
Banloc 
Banloc (9 iunie – Inaltarea Domnului);
Partos: – ruga ortodoxa (19 iunie – Rusaliile);
Bara 
Bara (23 aprilie – Sf. Mare Mc.Gheorghe);
Radmanesti (20 iulie – Sf. Ilie);
Becicherecu Mic 
Becicherecu Mic: Ruga ortodoxa sarba (22 mai)
Belint 
Belint (2 – 3 mai – a doua si a treia zi dupa Sfintele Pasti);
Babsa (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Bethausen 
Cliciova (2 mai – a doua zi dupa Sfintele Pasti);
Birda 
Berecuta si Sangeorge (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Manastire (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Barna
Botinesti (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Boldur
Ohaba Forgaci (19 – 20 iunie – prima si a doua zi de Rusalii);
Jabar (29-30 iunie);
Brestovat
Lucaret (9 iunie – Inaltarea Domnului);
Tes (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Bucovat
Bucovat (23 aprilie – Sf. Mare Mc.Gheorghe);
Carpinis
Iecea Mica (20 iulie – Sf. Ilie);
Cenad 
Hramul bisericii ortodoxe sarbe (22 mai);
Hramul Manastirii Sf. Ioan Botezatorul (24 iunie);
Hramul Bisericii Ortodoxe Romane (26 iunie);
Hramul Bisericii Greco-Catolice (29 iunie);
Cenei 
Ruga ortodoxa romana: Bobda (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Ruga ortodoxa sarba: Cenei (26 iulie);
Checea
Ruga ortodoxa sarba (6 mai);
Ruga ortodoxa romana (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Cheveresu Mare 
Ruga ortodoxa romana:
Cheveresu Mare (19 – 20 iunie – prima si a doua zi de Rusalii);
Dragsina (29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel);
Ruga catolica:
Vucova (1 mai);
Costeiu
Costeiu (23 aprilie – Sf. Mare Mc.Gheorghe);
Criciova 
Jdioara (29-30 iunie);
Curtea 
Curtea (29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel);
Darova 
Sacosu Mare (20 iulie – Sf. Ilie);
Dudestii Vechi
Ruga ortodoxa: Dudestii Vechi (29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel);
Dumbravita 
Ruga ortodoxa (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Fibis
Fibis (5 iunie – la 5 saptamani dupa Sf. Pasti)
Fardea 
Fardea (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Zolt (29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel);
Gavojdia 
Gavojdia (9 iunie – Inaltarea Domnului);
Salbagel (29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel);
Ghilad 
Ruga ortodoxa romana:
Ghilad (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Gad (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Ghiroda 
Ghiroda (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Ghizela 
Sanovita – Ziua Bazaltului (18 – 20 iulie);
Giarmata 
Cerneteaz (9 mai);
Giera 
Ruga romaneasca: Toager (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Ruga sarbeasca: Giera (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile)
Ruga ungureasca: Granicerii (21 iulie);
Giroc 
Giroc (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Giulvaz
Giulvaz (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Rudna (6 iulie);
Crai Nou (20 iulie – Sf. Ilie);
Ivanda (27 iulie)
Gottlob 
Gottlob (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Jamu Mare 
Jamu Mare (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Gherman (9 iunie – Inaltarea Domnului);
Clopodia (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Latunas (27 iulie);
Jebel 
Jebel (20 iulie – Sf. Ilie).
Liebling
Liebling (19 – 20 iunie – prima si a doua zi de Rusalii);
Livezile 
Ruga sarbeasca: Livezile (9 iunie – Inaltarea Domnului)
Lovrin 
Lovrin (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel)
Margina 
Breazova (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Cosevita (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel);
Masloc 
Masloc (15 iulie);
Moravita 
Dejan (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Stamora Germana (20 iulie – Sf. Ilie);
Mosnita Noua
Mosnita Veche (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Mosnita Noua (20 iulie – Sf. Ilie);
Nadrag
Nadrag (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Nitchidorf
Nitchidorf (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Ortisoara
Calacea (23 aprilie – Sf. Mare Mc.Gheorghe);
Otelec
Iohanisfeld (27 iulie);
Parta 
Zilele comunei Parta (1-2 mai);
Peciu Nou 
Ruga romaneasca: Dinias (21 mai – Sf. Constantin si Elena);
Ruga sarbeasca:
Dinias (22 mai);
Sanmartinu Sarbesc (9 iunie – Inaltarea Domnului);
Peciu Nou (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile)
Pietroasa 
Crivina de Sus (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Pietroasa (29 iunie – Sf. Apostoli Petru si Pavel);
Pischia 
Murani (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Racovita 
Hitias (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Remetea Mare 
Ianova (6 mai – Izvorul Tamaduirii – prima vineri dupa Sfintele Pasti);
Sacosu Turcesc 
Stamora Romana (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Sacosu Turcesc (20 iulie – Sf. Ilie);
Saravale 
Saravale (21 mai – Sf. Constantin si Elena)
Satchinez 
Hodoni (20 iulie – Sf. Ilie);
Sacalaz 
Sacalaz (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Beregsau Mare (8 mai – prima duminica dupa Sfintele Pasti);
Beregsau Mic (luna iunie);
Sanmihaiu Roman
Sanmihaiu Roman si Utvin (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti).
Sanpetru Mare 
Ruga ortodoxa romana: Sanpetru Mare (23 aprilie – Sf. Mare Mc. Gheorghe);
Ruga ortodoxa sarba: Sanpetru Mare (22 mai)
Teremia Mare
Nerau (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Tomesti
Colonia Fabricii (29 iunie – Sf. Petru si Pavel);
Romanesti (20 iulie)
Hramul Manastirii „Izvorul lui Miron“ Romanesti (6 mai – Izvorul Tamaduirii – prima zi de vineri dupa Sfintele Pasti si 20 iulie – Sf. Ilie);
Hramul Manastirii „Acoperamantul Maicii Domnului“ Luncanii de Sus (21 mai);
Topolovatu Mare 
Topolovatu Mare (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Cralovat (6 mai – Sf.Gheorghe sarbesc);
Sustra (9 iunie – Inaltarea Domnului);
Ictar (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Topolovatu Mic (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel);
Tormac 
Sipet si Cadar (1 mai – Invierea Domnului – Sfintele Pasti);
Traian Vuia 
Jupani (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Sudrias si Surducu Mic (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel);
Traian Vuia (20 iulie – Sf. Ilie);
Varias 
Ruga ortodoxa romana:
Sanpetru Mic (21 mai – Sf. Constantin si Elena);
Varias si Gelu (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Ruga ortodoxa sarba:
Varias (21 mai);
Gelu (7 iulie)
V.V.Delamarina 
V.V.Delamarina si Visag (19 iunie – Pogorarea Sfantului Duh – Rusaliile);
Herendesti (29 iunie – Sf. Ap. Petru si Pavel);
Petroasa Mare (12 iulie – Sf. Petru dupa rit vechi);

lugoj buzias ciacova deta
Distribuie:  

Din aceeasi categorie

Mica publicitate

© 2017 - BZT.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1161 (s) | 23 queries | Mysql time :0.026483 (s)