SIMONA HALEP s-a calificat in SEMIFINALE la Roland Garros

5 Iunie 2014
1239 Vizualizari | 0 Comentarii
Romanca Simona Halep, a patra jucatoare de tenis a lumii, s-a calificat pentru prima data intr-o semifinala la un turneu de Mare Slem, miercuri, la Roland Garros, invingand-o in doua seturi, 6-2, 6-2, pe rusoaica Svetlana Kuznetova, cap de serie nr. 27, intr-o ora si 18 minute de joc.
Dupa 2 ore de amanare din cauza ploii, aflata in fata unei noi premiere din cariera sa, Simona Halep avea in fata o adversara cu 6 ani de experienta la inalt nivel mai mare, dar si castigatoare a turneului de la Roland Garros, Svetlana Kuznetova impunandu-se pe terenurile de la Port d'Auteuil in 2009. Meciul, insa, a dovedit ca jucatoarea mai matura a fost chiar romanca, deloc afectata de inerenta tensiune a acestei situatii: a servit foarte bine, ingrijit, si-a facut cu brio jocul elaborat, cu schimbare de directie si de efecte imprimate mingiei.
Primul set, castigat de Simona Halep in numai 33 de minute, a inceput cum nu se poate mai bine pentru jucatoarea romanca, un break, pe care parea sa-l fi consolidat cu primul sau serviciu, urcand la 2-0. Kuznetova, insa, a mizat pe forta ei fizica evident superioara (1,74 m, 73 kg), lovind cu toata puterea, pentru a egala la 2. Din acest moment, insa, constanteanca a schimbat din nou registrul tactic, in favoarea ei, a iutit jocul, luand mingile din urcare, cu mult slice sau taiate, pentru a pune unul dupa altul 4 ghemuri: 6-2.
Inaintea celui de-al doilea set, jucatoarea din Rusia, fosta castigatoare a turneului de la Paris, in 2009, a solicitat pauza medicala, revenind de la vestiare cu un bandaj la coapsa stanga, afectiunea fiind cauzata, probabil, si de numeroasele lovituri contre-pied cu care Halep si-a macinat adversara. Ceea ce nu a impiedicat-o pe rusoaica sa se opuna cu toate puterile (setul 2 a durat 46 minute), dar nu a putut strapunge barajul de nepatruns al Simonei Halep in aceasta zi exceptionala pentru ea si pentru tenisul romanesc.
In urma victoriei de miercuri, Simona Halep (22 ani, 4 WTA) a preluat conducerea (3-2) in meciurile directe cu Kuznetova (28 ani, 28 WTA). Halep a invins-o pe rusoaica in 2011, in primul tur la Toronto (4-6, 6-4, 6-3) si anul trecut la Roma, tot in primul tur (6-1, 6-1), in timp ce Kuznetova castigase prima loc confruntare, in 2011, la Miami, in turul secund (6-0, 6-4), iar recent, la Stuttgart, a eliminat-o pe romanca in optimile de finala la Stuttgart cu 7-5, 7-6 (4).
In semifinale la Roland Garros, Simona Halep va juca impotriva germancei Andrea Petkovic (N.28), care a invins-o miercuri, in sferturi, pe italianca Sara Errani (N.10) cu 6-2, 6-2.
In confruntarile cu Petkovic, Simona Halep conduce cu 2-1, in urma victoriilor obtinute in 2013, la Nurnberg, in finala (6-3, 6-3), si in turul doi la Tokyo (7-6, 6-3). Singurul succes al jucatoarei germane dateaza din 2009, in sferturile de finala ale challenger-ului feminin de la Bucuresti (6-2, 7-6). AGERPRES