Patricia Tig, invingatoare in primul tur al calificarilor la Toronto (WTA)

6 August 2017
975 Vizualizari | 0 Comentarii
patricia tig
Jucatoarea romana de tenis Patricia Tig a invins-o pe rusoaica Natalia Vihlianteva cu 6-3, 6-1, sambata, in prima runda a calificarilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA de la Toronto (Canada), dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari.
Patricia Tig (23 ani, 134 WTA) a incheiat conturile dupa o ora si 21 de minute. Bilantul meciurilor directe era egal, dupa ce fiecare obtinuse o victorie la turneele ITF organizate in 2014 la Merida (Mexic), Tig cu 7-6 (5), 3-6, 6-3, iar Vihlianteva (20 ani, 65 WTA) cu 6-3, 6-2.
In schimb, Ana Bogdan (24 ani, 105 WTA), care urma initial sa joace cu Monica Niculescu (retrasa din competitie), a fost invinsa fara drept de apel de rusoaica Ekaterina Alexandrova (22 ani, 90 WTA), cu 6-1, 6-2, in doar 49 de minute.
Alte doua romance au ajuns sambata in ultimul tur al calificarilor, Irina Begu si Sorana Cirstea.
Irina Begu Begu (26 ani, 38 WTA) a invins-o pe japoneza Miyu Kato (22 ani, 165 WTA) cu 6-3, 6-4, intr-o ora si 35 de minute de joc, meciul fiind intrerupt de ploaie in setul al doilea. Irina Begu o va infrunta in meciul decisiv pe australianca Lizette Cabrera (19 ani, 160 WTA).
Sorana Cirstea a invins-o pe Aleksandra Wozniak (Canada) cu 6-4, 6-1. Cirstea a fost condusa cu 4-2 in primul set, dar a revenit si a reusit sa se impuna cu 6-4, pentru ca apoi sa il castige si pe al doilea, mai clar, cu 6-1. Sorana a incheiat conturile dupa o ora si 10 minute, in care Wozniak a comis nu mai putin de opt duble greseli.
Sorana Cirstea (27 ani, 54 WTA) o mai invinsese pe Aleksandra Wozniak (29 de ani, 264 WTA), cu 6-7 (3), 7-5, 6-2, in 2014, in primul tur la Roland Garros. In meciul decisiv pentru accederea pe tabloul principal de simplu o va infrunta pe Camila Giorgi (Italia). Giorgi (25 ani, 83 WTA) a castigat ambele meciuri directe cu Sorana, in 2013, in turul al doilea la Wimbledon, cu 7-6 (7), 7-6 (6), si in 2014, in turul secund la Indian Wells, cu 7-6 (3), 6-3.
Begu, Cirstea si Tig si-au asigurat cecuri de cate 3.150 dolari si 20 de puncte fiecare, iar Ana Bogdan s-a ales cu 1.905 dolari si un punct WTA.
Simona Halep, numarul doi mondial, a fost desemnata a doua favorita a turneului de la Toronto (categoria Premier 5), care debuteaza luni. Halep, detinatoarea titlului la Rogers Cup (turneu desfasurat anul trecut la Montreal), va intra direct in turul al doilea, unde va intalni invingatoarea dintre americanca Madison Keys (22 ani, 21 WTA) si croata Mirjana Lucic-Baroni (35 ani, 30 WTA).
In 2016, Halep a invins-o in finala pe americanca Madison Keys, cu 7-6 (2), 6-3, iar in 2015 (editie desfasurata la Toronto) a abandonat in finala cu Belinda Bencic, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 pentru elvetianca. In 2013, Sorana Cirstea a fost invinsa in ultimul act de Serena Williams, cu 6-2, 6-0.