Poli Timisoara s-a calificat in turul al treilea preliminar al Cupei EHF

16 Octombrie 2016
985 Vizualizari | 0 Comentarii
handbal csu poli
SCM Politehnica Timisoara s-a calificat, sambata, in turul al treilea preliminar al Cupei EHF la handbal masculin, dupa ce a invins formatia norvegiana OIF Arendal cu scorul de 27-26 (16-12), pe teren propriu, in mansa secunda a turului doi preliminar.
Poli se impusese in deplasare cu 24-23 in prima partida.
In Sala Constantin Jude, prima parte a meciului a fost echilibrata, iar Poli a reusit sa se desprinda abia inainte de pauza, 10-9 (20), 13-10 (25), 16-12 la pauza.
Banatenii au condus cu 18-12 (35), 24-18 (51) si cu 25-20 (54), scandinavii au revenit pe final, dar nu au reusit decat sa piarda la diferenta minima.
Pentru echipa gazda, antrenata de Pero Milosevic, au marcat Vuk Milosevic 6 goluri, Marko Lasica 4, Leonard Stefan 1, Filip Marjanovic 4, Filip Lazarov 2, Cristian Fenici 5, Marko Simovic 5.
Golurile oaspetilor au fost reusite de Josip Vidovic 2, August Baskar Pedersen 6, Ola Soerdahl 1, Sondre Paulsen 4, Luka Kovacevic 1, Eirik Heia Pedersen 5, Einar Ingi Hrafnsson 1, Lars Jakobsen 5, Per Kenny Ekman 1.
Au arbitrat elvetienii André Philipp Buache si Marco Meyer, iar delegat a fost turcul Ayberk Dilmen.