Veste bună din tenis

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse a ajuns în ultimul tur al calificărilor la US Open

25 August 2023
227 Vizualizari | 0 Comentarii

Jucătoarea de tenis română Gabriela Ruse a ajuns în ultimul tur al calificărilor la US Open, care este ultimul Grand Slam al anului și are loc la arenele Flushing Meadows din New York. Această performanță a fost obținută după ce a învins jucătoarea maghiară Dalma Galfi cu scorul de 4-6, 6-1, 7-5 într-un meci desfășurat joi.

Gabriela Ruse, în vârstă de 26 de ani și ocupanta locului 166 în clasamentul WTA, a obținut această victorie după o partidă care a durat mai mult de două ore, respectiv 2 ore și 11 minute. În ciuda unor confruntări anterioare dificile cu Dalma Galfi, în care aceasta a obținut două victorii, Ruse a reușit să se impună în acest meci.

Datorită acestei performanțe, Gabriela Ruse a câștigat un premiu în valoare de 45.000 de dolari și 30 de puncte în clasamentul WTA. În ultimul tur al calificărilor, ea va întâlni jucătoarea ucraineană Daiana Iastremska, în vârstă de 23 de ani și ocupanta locului 111 în clasamentul WTA. Ruse a învins-o pe Iastremska în cele două întâlniri anterioare, în 2017 la Santa Margherita cu scorul de 6-7 (8/6), 6-3, 7-5 și în 2021 în semifinale la Hamburg cu scorul de 2-6, 6-1, 6-4, în drumul către singurul său titlu WTA.

În altă ordine de idei, Irina Bara, în vârstă de 28 de ani și ocupanta locului 215 în clasamentul WTA, a fost învinsă în turul secund al calificărilor de către japoneza Moyuka Uchijima, în vârstă de 22 de ani și ocupanta locului 173 în clasamentul WTA, cu scorul de 6-2, 6-0, într-un meci care a durat 66 de minute. În urma acestui rezultat, Bara a câștigat un premiu de 34.500 de dolari și 20 de puncte în clasamentul WTA.

Pe lângă cele două jucătoare menționate, și alte jucătoare române au intrat direct în tabloul principal al turneului US Open, printre care Sorana Cîrstea, Irina Begu, Ana Bogdan și Patricia Țig.

Page time :0.1156 (s) | 32 queries | Mysql time :0.006430 (s)