Victorie importantă la Oradea

UTA Arad a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1, în Superligă

8 Noiembrie 2023
202 Vizualizari | 0 Comentarii

Echipa UTA Arad a învins echipa Dinamo București cu scorul de 2-1 (1-1) într-un meci disputat luni seara la Oradea, în etapa a 15-a a Superligii de fotbal.

Dinamo a deschis scorul prin Dennis Politic (8), marcând cu un șut la colțul scurt, dar arădenii au reușit să egaleze înainte de pauză, datorită lui Claudiu Micovschi (41), care a profitat de un semiluft al lui Quentin Bena.

Dinamo a ratat o oportunitate mare la scorul de 1-1 în minutul 78, când Lamine Ghezali și Goncalo Gregorio s-au găsit singuri cu portarul Florin Iacob, dar în cele din urmă portughezul a fost blocat de Tiberiu Căpușă.

În minutele de prelungire, la un corner al gazdelor, Josue Homawoo a comis henț în propria suprafață de pedeapsă, iar după consultarea VAR, arbitrul Andrei Moroiță a acordat un penalty, pe care brazilianul Marcelo Freitas (90+4) l-a transformat.

UTA a ajuns la șapte etape consecutive fără înfrângere, obținând două victorii și cinci remize.

Page time :0.1301 (s) | 32 queries | Mysql time :0.004995 (s)