Performanță extraordinară

Team România a obținut duminică prima medalie de aur la Jocurile europene din Cracovia Malopolska

26 Iunie 2023
280 Vizualizari | 0 Comentarii

Duminică, echipa României a câștigat prima medalie de aur la Jocurile Europene din Cracovia Malopolska prin ciclistul Vlad Dascălu, care a devenit și campion european în proba de Mountain Bike. Proba de Ciclism Mountain Bike de la Jocurile Europene a fost și Campionatul European sub titulatura de UEC MTB CROSS COUNTRY EUROPEAN CHAMPIONSHIPS 2023.

Aceste puncte acumulate sunt importante pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.

Vlad Dascălu a început cursa de pe poziția a 10-a, dar a reușit să depășească pe traseu adversari mai bine cotați și a terminat pe primul loc, încheind cursa în 1 oră, 19 minute și 41 de secunde. A fost urmat de Lars Josef Forster din Elveția, cu timpul de 1 oră și 19 minute și 55 de secunde, și de italianul Luca Braidot, care a încheiat cursa în 1 oră și 20 de minute. La această competiție au mai participat și sportivii români Roberto Burța, Ede Molnar și Jozsef Malnasi Attila, conform informațiilor de la Mediafax.

Page time :0.1194 (s) | 43 queries | Mysql time :0.005921 (s)