Veste bună din tenis

Patricia Ţig s-a calificat în runda a doua a turneului US Open

30 August 2023
192 Vizualizari | 0 Comentarii

Jucătoarea română de tenis Patricia Ţig a reușit să treacă în runda a doua a turneului US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, după ce a învins-o pe canadianca Rebecca Marino cu scorul de 7-6 (8/6), 7-6 (7/1), într-un meci desfășurat marți la arenele Flushing Meadows din New York.

Patricia Ţig (29 de ani, clasată pe locul 700 în WTA), care a beneficiat de un clasament protejat, a obținut o victorie surprinzătoare după două ore și 15 minute de joc.

În primul set, cele două jucătoare au mers cap la cap până la tiebreak, unde Ţig a condus cu 2-0 și 3-1, dar apoi Marino (32 de ani, locul 104 în WTA) a câștigat patru puncte consecutiv (5-3). Cu toate acestea, Ţig a reușit să revină și să câștige setul cu scorul de 8-6.

În setul secund, Ţig a început cu 2-0, dar apoi a pierdut patru ghemuri la rând (2-4). Cu determinare, românca a reușit să revină și să egaleze la 5-5, iar apoi a dominat tiebreak-ul pe care l-a câștigat cu scorul de 7-1.

În ceea ce privește statistica meciului, Ţig a reușit să realizeze 2 ași și să comită 6 duble greșeli, în timp ce Marino a încheiat cu 8 ași și 4 duble greșeli. De asemenea, jucătoarea nord-americană a reușit să facă mai multe mingi direct câștigătoare (29-20), dar și mai multe erori neforțate (41-32).

Ca urmare a acestei victorii, Patricia Ţig a obținut un premiu în valoare de 123.000 de dolari și 70 de puncte WTA. În runda a doua, ea va întâlni americanca Jessica Pegula (29 de ani), care ocupă locul trei în clasamentul mondial.

Page time :0.1165 (s) | 32 queries | Mysql time :0.006116 (s)