Pe podium la Guadalajara

Tiberiu Donose a câştigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de haltere pentru juniori, din Mexic

21 Noiembrie 2023
158 Vizualizari | 0 Comentarii

Sportivul român Tiberiu Donose a obținut medalia de argint la stilul smuls, în cadrul categoriei de 73 kg, la Campionatele Mondiale de Haltere pentru juniori desfășurate la Guadalajara, Mexic, luni.

Donose, reprezentând CS Rapid București, a obținut medalia după ce a ridicat haltera la 141 kg. Performanța lui l-a plasat pe locul șase la stilul aruncat, cu 167 kg, iar la total a ocupat locul al patrulea, cu 308 kg, conform informațiilor oferite de pagina de Facebook a Federației Române de Haltere.

La categoria de 64 kg, Anca Grosu, sportiva de la CS Botoșani, s-a clasat pe locul șase la total, cu 199 kg. Ea a ocupat locul zece la smuls, cu 88 kg, și locul opt la aruncat, cu 111 kg.

România a fost reprezentată de patru sportivi la Campionatele Mondiale pentru juniori, iar medalia obținută de Donose reprezintă prima pentru țară la acest eveniment din Guadalajara. În continuare, Petronela Budăi de la CS Rapid va concura la categoria de 76 kg, în data de 20 noiembrie. La această competiție participă 229 de sportivi din 44 de țări.

Page time :0.1214 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006801 (s)