Bucurie mare pentru tricolori

După 8 ani de absență, România va merge din nou la un Campionat European

20 Noiembrie 2023
156 Vizualizari | 0 Comentarii

După o pauză de 8 ani, România se califică din nou la un Campionat European! Echipa pregătită de Edi Iordănescu a învins Israelul cu scorul de 2-1 la Felcsut, asigurându-și astfel locul la EURO 2024.

Victoria obținută în meciul crucial a adus "Tricolorilor" nu doar calificarea la turneul final din Germania, ci și o primă semnificativă. Federația Română de Fotbal va primi de la UEFA nu mai puțin de 9,25 milioane de euro pentru această performanță, iar consilierul lui Răzvan Burleanu, Andrei Vochin, a dezvăluit suma ce va fi distribuită jucătorilor.

”Fotbaliștii au luat pentru calificarea la Campionatul European (n.r.- EURO 2016) cred că 140.000 sau 160.000 de euro. Pentru toată campania şi asta a fost suma pe care au luat-o cei care au jucat toate minutele. Acum este acelaşi algoritm.
La precedenta calificare, toate cheltuielile, primele jucătorilor, primele antrenorilor şi deplasările, au însumat 5.500.000 de euro, din care jucătorii au luat 3.300.000. Din suma totală, jucătorii iau peste 30%. Probabil acum va fi 3.500.000 de euro, chiar 4.000.000″, a declarat Vochin în urmă cu ceva timp, conform Fanatik.

O victorie în faza grupelor la EURO 2024 va aduce o recompensă de 1,5 milioane de euro, în timp ce un rezultat de egalitate va fi răsplătit cu 750 de mii de euro. UEFA acordă două milioane de euro pentru calificarea în optimi, 3,25 milioane pentru atingerea sferturilor de finală, 5 milioane pentru accederea în penultimul act și 7 milioane de euro pentru calificarea în finală. Echipa câștigătoare a Campionatului European va încasa un premiu în valoare de 10 milioane de euro.

Page time :0.1309 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006453 (s)