Încă un titlu european câștigat

Pugilista română Amalia Niţă, aur la Campionatul European de Box pentru tineret

15 Aprilie 2024
88 Vizualizari | 0 Comentarii

Pugilista română Amalia Niţă a obținut medalia de aur la Campionatul European de Box pentru tineret desfășurat la Porec (Croația), după ce a învins-o pe ucraineanca Olga Pilipciuk în finala categoriei 75 de kilograme.

Aceasta reprezintă al patrulea titlu european câștigat de Amalia Niţă, după cele două de la junioare, obținute în 2021 la Tbilisi și 2022 la Montesilvano, și cel de la tineret, din anul precedent, de la Erevan.

Amalia Ţugui a câștigat medalia de argint la categoria 66 kg, după ce a pierdut finala cu irlandeza Kayla Doyle Byrne, în urma unei probe video (Bout Review). Iosif Bandulă a obținut, de asemenea, medalia de argint, la categoria 63,5 kg, după ce a fost învins în finală de ucraineanul Artur Kuzmenko.

România a încheiat competiția cu cinci medalii: una de aur (Amalia Niţă – cat. 75 kg), două de argint (Amalia Ţugui – cat. 66 kg, Iosif Bandulă – cat. 63,5 kg) și două de bronz (Fabian-Mihai Stroe – cat. 54 kg, Mario Ciprian Iofciu – cat. 57 kg).

Lotul feminin al României, pregătit de Constantin Gălbenuşe și Luminița Turcin, a inclus Ramona Manea (cat. 48 kg), Lucica Petrache (cat. 52 kg), Gabriela Cioroba (cat. 57 kg), Amalia Ţugui (cat. 66 kg), Eliza Şopterean (cat. 70 kg), Amalia Niţă (cat. 75 kg), Denisa Manu (cat. 81 kg) și Elena Platon (cat. +81 kg).

Lotul masculin, pregătit de Dorel Simion, Ionuț Gheorghe și Doru Neamţu, a fost format din George Edmond Maradin (cat. 51 kg), Fabian Stroe (cat. 54 kg), Ciprian Iofciu (cat. 57 kg), Vasile Scalco (cat. 60 kg), Iosif Bandulă (cat. 63,5 kg), Arun Tudoroiu (cat. 67 kg), Istvan Szucs (cat. 75 kg) și Matei Nastasiuc (cat. 86 kg). Federaţia Română de Box și-a propus să câștige 1-2 medalii pentru fiecare lot.

La Campionatul European de Tineret din 2023, de la Erevan, România a fost reprezentată de 23 de pugiliști, 13 la masculin și 10 la feminin, și a cucerit 9 medalii: 3 aur, prin Mihaela Bădescu (cat. 48 kg), Amalia Niţă (cat. 70 kg) și Florin Ioniță (92 kg), 2 argint, prin Diana Maria Tănăsescu (cat. 66 kg) și Arun Nicu Tudoroiu (cat. 63,5 kg), și 4 bronz, pentru Crinuţa Andra Nicole Sebe (cat. 63 kg), Maria Gheorghița Cimpoeru (cat. 75 kg), David-Angelo Teodosescu (cat. 80 kg) și Dumitrel Badea (cat. 86 kg).

Page time :0.1224 (s) | 32 queries | Mysql time :0.005174 (s)