Vești bune din tenis!

Patricia Ţig a ajuns în optimile de finală ale turneului Transylvania Open

17 Octombrie 2023
178 Vizualizari | 0 Comentarii

Jucătoarea de tenis română Patricia Ţig a reușit să se califice în optimile de finală ale turneului Transylvania Open (WTA), eveniment cu premii totale în valoare de 259.303 dolari, desfășurat în BT Arena din Cluj-Napoca, după ce a învins-o pe sportiva greacă Martha Matoula cu scorul de 6-4, 6-7 (5/7), 6-3.

Patricia Ţig, în vârstă de 29 de ani și clasată pe locul 462 în ierarhia WTA, a câștigat partida într-o luptă ce a durat mai mult de trei ore (3 ore și 7 minute) împotriva unei adversare care a venit din calificări, Martha Matoula, în vârstă de 26 de ani și ocupanta locului 327 în clasamentul WTA.

În primul set, jucătoarea română a revenit spectaculos de la scorul de 1-4, învingând cu 6-4. În setul secund, Ţig a avut un avantaj de 4-1 și 5-2, a ratat două mingi de meci la 5-3, una în plus la 5-4 și a condus cu 5-3 în tiebreak, însă a pierdut cu 5-7. În decisiv, primele cinci ghemuri au fost break-uri, dar apoi Patricia Ţig s-a impus cu 6-3.

Datorită acestei victorii, Patricia Ţig a câștigat un cec în valoare de 4.220 de dolari și a obținut 30 de puncte WTA. În turul următor, va întâlni rusoaica Ekaterina Makarova, care și ea a venit din calificări.

Page time :0.1288 (s) | 32 queries | Mysql time :0.004962 (s)