Încă o medalie de aur pentru România

Alexandru Matei, pe prima treaptă a podiumului la Cupa Europeană de judo de la Malaga

16 Octombrie 2023
175 Vizualizari | 0 Comentarii

Sportivul român Alexandru Matei a obținut medalia de aur în categoria de 60 kg la Cupa Europeană de judo de la Malaga, Spania. El l-a învins în finală pe olandezul Bart Weling.

Acest succes al lui Matei, în vârstă de 20 de ani, a inclus victorii în diverse etape ale competiției. În primul tur, a învins spaniolul Mateo Garcia Vicente, în optimi l-a învins pe britanicul Nordine Adrif, în sferturi a câștigat în fața elvețianului Jesse Weizenegger, și în semifinale s-a impus în fața portughezului Emerson Silva.

În categoria de 73 kg, Robert Boldiș a învins estonianul Artemi Larionov în primul tur, a trecut de spaniolul Aaron Gonzalez Garcia în turul secund, dar a fost învins în optimi de germanul Viktor Marko Wandtke.

În cadrul categoriei de 81 kg, Szilard Radvanszki a suferit o înfrângere în turul secund în fața italianului Luigi Pippa.

Eduard Șerban a învins spaniolul Jorge Alvarez Rodriguez în primul tur al categoriei de 100 kg, dar apoi a fost învins în optimi de francezul Kevin Virgina.

La această competiție au participat 355 de judoka din 35 de țări, dintre care 211 la masculin și 144 la feminin.

Page time :0.1205 (s) | 32 queries | Mysql time :0.004840 (s)