Reușită extraordinară la lupte greco-romane

Denis Florin Mihai a cucerit medalia de bronz la Campionatele Europene de lupte pentru seniori de la Bucureşti

14 Februarie 2024
99 Vizualizari | 0 Comentarii

Sportivul român Denis Florin Mihai a obținut medalia de bronz la categoria de 55 kg, stilul greco-roman, marți, la Campionatele Europene de lupte pentru seniori desfășurate la București. Acesta a reușit să-l învingă pe georgianul Nugzari Țurțumia.

Mihai, clasat pe locul 4 în clasamentul mondial al categoriei, medaliat cu bronz la Europenele de anul precedent, a câștigat meciul în fața liderului mondial, dominând competiția cu scorul de 9-0.

Sportivul român a suferit o înfrângere în meciul său de debut în Sala Polivalentă din Capitală, luni, împotriva lui Rașad Mamadov.

Țurțumia se poate lăuda cu o medalie de aur, una de argint și două de bronz la Campionatele Mondiale, și una de argint și trei de bronz la Campionatele Europene.

Echipa României este reprezentată de 30 de sportivi la Campionatele Europene de la București, câte 10 la fiecare stil de luptă.

Page time :0.1239 (s) | 32 queries | Mysql time :0.004961 (s)