Vești proaste din handbal

Naţionala feminină de handbal a României pierde șansa participării la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024

11 Decembrie 2023
132 Vizualizari | 0 Comentarii

Echipa națională feminină de handbal a României a obținut o victorie împotriva selecționatei Japoniei în cadrul Campionatului Mondial 2023, dar, din păcate, a ratat șansa de a se califica în sferturile de finală ale competiției. Cu Eliza Buceschi desemnată din nou cea mai bună jucătoare a meciului, echipa tricoloră s-a impus cu scorul de 32-28.

Cu toate acestea, România nu mai are nicio șansă de a avansa în sferturile de finală, întrucât Polonia a fost învinsă de Danemarca, scor 22-32. Anterior, România a suferit o înfrângere în fața Germaniei, scor 22-24.

În urma acestei situații, România pierde, de asemenea, posibilitatea de a se califica la Jocurile Olimpice de la Paris 2024. În aceste condiții, obiectivul principal rămâne terminarea pe locul al treilea în grupă și, implicit, pe locurile 9-12 la nivel general.

Ultima partidă a naționalei tricolore în cadrul CM 2023 va avea loc luni, 11 decembrie, de la ora 19:00, împotriva echipei Poloniei.