Veste bună din natație

David Popovici s-a calificat cu al treilea timp în semifinalele probei de 200 m liber, de la Europenele de la Otopeni

8 Decembrie 2023
143 Vizualizari | 0 Comentarii

Înotătorul român David Popovici a obținut calificarea în semifinalele probei de 200 m liber, ocupând al treilea loc în calificări, vineri, la Campionatele Europene de nataţie în bazin scurt (25 de metri) de la Otopeni.

Popovici a terminat cursa în 1 minut, 42 secunde și 39/100, clasându-se pe locul al treilea. Doi înotători britanici au avut timpi mai rapizi în serii, James Guy cu 1 minut, 41 secunde și 36/100, și Matthew Richards cu 1 minut, 41 secunde și 63/100.

Un alt înotător român, Mihai Gergely, s-a calificat și el în semifinale, ocupând ultimul loc, cu timpul de 1 minut, 47 secunde și 17/100.

Semifinalele sunt programate pentru vineri, începând cu orele 18:28 și 18:33, iar finala va avea loc sâmbătă, la ora 18:06.

La proba de 100 m spate feminin, Aissia-Claudia Prisecariu s-a clasat pe locul 23 în serii, cu timpul de 1 minut, 00 secunde și 33/100, în timp ce Daria-Măriuca Silişteanu a ocupat locul 24, cu timpul de 1 minut, 01 secundă și 48/100, ambele ratând calificarea în semifinale.

Page time :0.1211 (s) | 32 queries | Mysql time :0.008214 (s)