Gloria Buzău, victorie pe teren propriu în meciul cu Unirea Slobozia

9 Mai 2024
83 Vizualizari | 0 Comentarii
Sursa foto cugetliber ro

Gloria Buzău a reușit să promoveze  matematic în Superliga de fotbal a României, după ce a învins echipa Unirea Slobozia cu scorul de 3-0 (0-0) pe teren propriu, în etapa a 9-a, penultima a fazei play-off a Ligii a II-a.

Sub îndrumarea antrenorului Andrei Prepeliță, echipa a obținut victoria prin golurile marcate de Daniel Benzar (minutul 67 și 90+2) și Alexandru Dandea (minutul 71).

Deși Gloria a avut o ocazie de a marca și dintr-un penalty, Cristian Dumitru (minutul 24) a lovit bara transversală.

Prin această victorie, Gloria Buzău se alătură echipei Unirea Slobozia în eșalonul de elită al fotbalului românesc. Singurele aspecte neclare din faza play-off a ligii secunde rămân pozițiile ocupate la final de către echipele care vor susține barajele pentru Superligă, respectiv CS Mioveni și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Page time :0.1124 (s) | 43 queries | Mysql time :0.005886 (s)