Românii au jucat extraordinar!

România, victorie fabuloasă la Campionatul European de volei masculin

7 Septembrie 2023
161 Vizualizari | 0 Comentarii

La Campionatul European de volei masculin, echipa națională a României a obținut o victorie impresionantă împotriva Franței, campioana olimpică, asigurându-și astfel calificarea în optimile de finală.

România a trecut cu succes de faza grupelor la Campionatul European de volei prin înfrângerea reprezentativei puternice a Franței, într-un meci care s-a încheiat cu scorul de 3-1. Seturile s-au înregistrat cu următoarele scoruri: 25-23, 16-25, 25-18, 25-21.

„Românii au făcut meciul secolului! Au jucat ca o echipă, s-au bătut pentru orice minge și au câștigat! Nu s-au speriat că în fața lor stăteau Ngapet, Tillie, Louati, Toniutti și celelalte vedete ale formației antrenate de Andrea Giani. Bravo, băieți! Mândri de voi! O echipă care are viitor, o echipă care ne face să visăm și să sperăm că ne vom întoarce acolo unde am fost cândva. HAI ROMÂNIA”, a postat Federația Română de volei, pe Facebook.

În primele partide din grupa D, echipa națională de volei masculin a României a suferit o înfrângere cu Portugalia, scor 0-3, și o altă înfrângere cu Israel, scor 2-3, dar a reușit să obțină victorii împotriva Turciei, scor 3-2, și Greciei, scor 3-1. După cele cinci meciuri din grupa D, România acumulează 9 puncte și se află pe locul 2, egalând liderul Franța.

Optimile de finală ale competiției vor avea loc între 8 și 10 septembrie, sferturile de finală în perioada 11-12 septembrie, iar semifinalele și finalele pentru medalii sunt programate pe 14 și, respectiv, 16 septembrie, la Roma.

Echipa națională de volei masculin a României a câștigat până acum cinci medalii la Campionatul European: o medalie de aur în 1963, două medalii de argint în 1955 și 1958 și două medalii de bronz în 1971 și 1977. Aceasta este a 18-a apariție a României la Campionatul European de volei, începând din 1950.

La ediția din 2019 a Campionatului European, România a ocupat locul 21. Titlul continental este deținut de echipa Italiei, care a câștigat cel de-al șaptelea titlu european în 2021, în urma finalei cu Slovenia, scor 3-2.

Echipa antrenată de Sergiu Stancu a avut un prim set impresionant, în care jucătorii precum Claudiu Dumitru, Bela Bartha, Alexandru Rață și Adrian Aciobăniței au eclipsat vedetele Franței. România a dominat setul de la început până la sfârșit, cu o diferență de cinci puncte în diverse momente.

Chiar dacă Franța a revenit în finalul setului, România a reușit să câștige cu scorul de 25-23. Următorul set a fost dominat de campionii olimpici francezi, care au învins cu scorul de 25-16.

În setul al treilea, România a revenit și a obținut o victorie cu 25-18, iar setul al patrulea a fost unul echilibrat la început, dar România a reușit să se impună cu 25-21, obținând o victorie istorică cu 3-1.

Page time :0.1162 (s) | 32 queries | Mysql time :0.006239 (s)