Messi a facut show cu Juventus. Rezultatele din prima etapa a grupelor Ligii Campionilor

13 Septembrie 2017
944 Vizualizari | 0 Comentarii
messi cu psg
FC Barcelona a invins-o pe Juventus Torino cu scorul de 3-0, marti seara, pe Camp Nou, in prima etapa a grupelor Ligii Campionilor la fotbal si si-a luat astfel revansa dupa ce fusese eliminata din sferturile editiei trecute de formatia italiana.
Juventus, finalista a editiei 2016-2017, se impunea in sferturi cu 3-0 la Torino si remiza pe Camp Nou, 0-0.
Lionel Messi (45, 69) si croatul Ivan Rakitic (56), in urma unei actiuni a aceluiasi Messi, au marcat golurile echipei catalane.
Bayern Munchen a invins si ea la scor de forfait, 3-0, pe Anderlecht, la care ambii romani au fost titulari. Nicolae Stanciu a fost inlocuit in min. 59, dupa ce primise cartonas galben in min. 53. Alex Chipciu a fost integralist si a avut o bara, in min. 49, la scorul de 1-0 pentru Bayern.
Bavarezii au castigat prin golurile marcate de Robert Lewandowski (12 — penalty), Thiago Alcantara (65), Joshua Kimmich (90), dupa ce campioana Belgiei a ramas in zece oameni inca din min. 11.
Chelsea, 6-0 cu debutanta Qarabag, si PSG, 5-0 cu Celtic, la Glasgow, au realizat scorurile serii.
TSKA Moscova a castigat neasteptat la Lisabona, 2-1 cu Benfica, dupa ce ''vulturii'' au deschis scorul. Sporting Lisabona, care a eliminat-o pe FCSB din play-off (0-0, 5-1) s-a impus cu 3-2 la Pireu, in disputa cu Olympiakos.
Rezultate:
Grupa A:
Benfica Lisabona — TSKA Moscova 1-2
Au marcat: Haris Seferovic 50, respectiv Vitinho 63 — penalty, Timur Jamaletdinov 71.
Manchester United — FC Basel 3-0
Au marcat: Marouane Fellaini 35, Romelu Lukaku 53, Marcus Rashford 84.
Grupa B:
Bayern Munchen — Anderlecht Bruxelles 3-0
Au marcat: Robert Lewandowski 12 — penalty, Thiago Alcantara 65, Joshua Kimmich 90.
Cartonas rosu: Sven Kums (Anderlecht) 11.
Celtic Glasgow — Paris Saint-Germain 0-5
Au marcat: Neymar 19, Kylian Mbappe 34, Edinson Cavani 40 — penalty, 85, Mikael Lustig (autogol) 83.
Grupa C:
Chelsea Londra — Qarabag Agdam 6-0
Au marcat: Pedro Rodriguez 5, Davide Zappacosta 30, Cesar Azpilicueta 55, Tiemoue Bakayoko 71, Michy Batshuayi 76, 82, Maksim Medvedev
(autogol) 82.
AS Roma — Atletico Madrid 0-0
Grupa D:
FC Barcelona — Juventus Torino 3-0
Au marcat: Lionel Messi 45, 69, Ivan Rakitic 56.
Olympiakos Pireu — Sporting Lisabona 2-3
Au marcat: Felipe Pardo 89, 90+3, respectiv Seydou Doumbia 2, Gelson Martins 13, Bruno Fernandes 43.