Înfrângere neașteptată!

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a oprit în primul tur la Australian Open

17 Ianuarie 2024
111 Vizualizari | 0 Comentarii

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 22, a suferit o înfrângere în prima rundă a turneului Australian Open de la Melbourne. Chinezoaica Yafan Wang a reușit să revină într-un mod spectaculos după ce a pierdut primul set cu 0-6, câștigând apoi meciul cu 7-5, 6-2.

Cîrstea (33 de ani, locul 27 WTA) a condus cu 4-1 în al doilea set, dar nivelul său de joc a scăzut semnificativ, permițând adversarei să egaleze la 4-4. Chinezoaica Wang (29 de ani, locul 94 WTA) a reușit să câștige setul cu 7-5 și să domine decisivul, încheind meciul cu 6-2.

Chiar dacă Sorana Cîrstea a încheiat cu 25 de lovituri direct câștigătoare față de cele 21 ale adversarei, numărul său de erori neforțate a fost mai mare, 31-24.

Acest rezultat întrerupe seria de victorii pentru Cîrstea în acest sezon. Românca o învinsese pe Wang în 2017 la Wuhan, cu 6-3, 6-3, dar chinezoaica s-a impus în primul lor duel în 2015, la Saint-Gaudens (Franța), cu 7-6 (7/1), 4-6, 6-2.

Pentru participarea sa, Sorana Cîrstea va primi 120.000 de dolari australieni și 10 puncte WTA. Ea va continua și în competiția de dublu, alături de croata Donna Vekic.

Toate cele trei românce de pe tabloul principal de simplu la Melbourne, Ana Bogdan, Jaqueline Cristian și Sorana Cîrstea, au suferit înfrângeri în primul tur.

Page time :0.1189 (s) | 43 queries | Mysql time :0.007457 (s)