FCSB invinge Astra cu emotii si pastreaza sanse la titlu

9 Mai 2017
1082 Vizualizari | 0 Comentarii
FCSB Gnohere
FCSB s-a impus in duelul din deplasare cu Astra, scor 1-0, gratie golului marcat de Gnohere in minutul 12.

Ros-albastrii au deschis scorul de la prima ocazie importanta de gol, la doar 12 minute de la start. Alibec si Boldrin au creat faza din care Gnohere a deschis scorul.

Astra a replicat prin Bus, care a ratat incredibil din fata portii, cand a reluat o minge respinsa de Nita dupa un sut al lui Nicoara.

In minutul 39, FCSB a ratat o ocazie importanta de a-si majora avantajul, dar Silviu Lung a blocat excelent sutul lui Momcilovici.
Astra a dominat copios cea de-a doua parte, dar jucatorii antrenati de Marius Sumudica nu au reusit sa-l invinga pe Nita.

In minutul 62, portarul stelist a intervenit de doua ori la aceeasi faza, la suturile expediate de Ionita si Florea, pentru ca 4 minute mai tarziu sa-l blocheze in ultimul moment pe Bus, chiar cand atacantul Astrei se pregatea sa trimita mingea in plasa.

Moke a avut sansa de a dubla avantajul oaspetilor cu cateva minute inainte de final, dar sutul sau a fost blocat de Silviu Lung. FCSB a controlat insa finalul de meci, iar giurgiuvenii nu au mai reusit sa se apropie periculos de poarta lui Nita.

FCSB egaleaza Viitorul si are un avantaj de doua puncte fata de Dinamo inainte de ultima etapa, cand ros-albastrii vor intalni pe teren propriu CS U Craiova.

A marcat: Gnohere '12

Echipele de start:

Astra: Silviu Lung - Oros, Fabricio, Sapunaru, Nicoara - Al. Stan, Takayuki, Al. Ionita II - Budescu - Bus, D. Niculae

Rezerve: Iliev - D. Florea, Belu, Balaure, Pitian, Boubacar, Lovin

Antrenor: Marius Sumudica

FCSB: Nita - Pleasca, Balasa, Moke, Momcilovici - Jakolis, Ov. Popescu, Boldrin, Fl. Tanase - Alibec, Gnohere

Rezerve: Stancioiu - Tamas, Tudorie, Muniru, Achim, De Amorim, Man

Antrenor: Laurentiu Reghecampf