Real Madrid si Liverpool, primele echipe calificate in sferturile Ligii Campionilor

7 Martie 2018
970 Vizualizari | 0 Comentarii
liga camp4

Formatia Real Madrid, detinatoarea trofeului, s-a calificat, marti, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce a trecut, cu scorul de 5-1 la general, de echipa franceza Paris Saint-Germain. Dupa 3-1 pe Santiago Bernabeu, spaniolii s-au impus si in deplasare, scor 2-1.
Cristiano Ronaldo, in minutul 51, si Casemiro, in minutul 80, au marcat golurile invingatorilor, in timp ce unicul gol al gazdelor a fost inscris de Edinson Cavani, in minutul 71.

PSG a evoluat in inferioritate numerica din minutul 66, dupa eliminarea lui Marco Verratti, care a primit al doilea cartonas galben din cauza unor proteste.

PSG: Areola - Alves, Silva, Marquinhos, Berchiche - Verratti, Motta (Pastore 59'), Rabiot - Di Maria (Draxler 76'), Cavani, Mbappe (L. Diarra 85'). Antrenor: Unai Emery.
Real Madrid: Navas - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Lucas, Casemiro, Kovacic (Kroos 71'), Asensio (Isco 82') - Benzema (Bale 76'), C. Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Formatia britanica Liverpool a incheiat la egalitate, marti, pe teren propriu, scor 0-0, meciul jucat in compania echipei portugheze FC Porto, in cea de-a doua mansa a optimilor Ligii Campionilor, dar s-a calificat in sferturi gratie succesului categoric obtinut in tur, cu scorul de 5-0.
Liverpool: Karius - Gomez, Matip, Lovren, Moreno - Can (Klavan 80'), Henderson, Milner - Mane (Salah 74'), Firmino (Ings 62'), Lallana. Antrenor: Jurgen Klopp.

FC Porto: Casillas - Pereira, Felipe, Reyes, Dalot - Costa, Torres, Andre (S. Oliveira 62'), Corona - Aboubakar (Paciencia 80'), Majeed (R. Pereira 68'). Antrenor: Sergio Conceicao.

In sferturile de finala ale Ligii Campionilor s-a calificat, marti, si detinatoarea trofeului, Real Madrid, care invins Paris Saint-Germain atat in tur, cu scorul de 3-1, cat si in retur, scor 2-1.
Miercuri, sunt programate partidele Tottenham Hotspur - Juventus Torino, in tur 2-2, si Manchester City - FC Basel, in tur 4-0.