ACS Poli Timisoara a debutat cu dreptul in noul sezon al Ligii a 2-a

31 August 2014
1213 Vizualizari | 0 Comentarii
ACS Poli Timisoara a stiut de la bun inceput ce isi doreste de la meciul cu Mioveniul din deplasare. A fost o echipa pragmatica, a speculat la maxim orice sansa si a invins sambata dimineata la Pitesti cu 2 – 0. Un start excelent care va conta inclusiv la capitolul psihologic.
Doi dintre tinerii echipei, Belu si Barbut au adus victoria alb-negrilor dupa un meci in care gazdele au dominat, dar cele cateva ocazii create nu le-au fost de folos. Portarul Pap se dovedeste a fi un real castig pentru ACS Poli, el a fost sigur pe el si a aparat bine.
Prima reusita a meciului a venit in minutul 7. Alexandru Lazar a executat o lovitura de pedeapsa, a facut-o bine, si la capatul fazei s-a aflat Belu.
Partea a doua a inceput cu incercarile celor de la Mioveni sa egaleze. Degeaba, cei care au inscris au fost tot oaspetii. Alexa a ales sa-l trimita in teren, din postura de rezerva, in partea a doua pe Barbut, iar tanarul jucator i-a rasplatit increderea. El a marcat pentru 2 – 0 in minutul 69, dupa un contraatac reusit al echipei sale.
Pe final de meci Belu a fost eliminat pentru al doilea cartonas galben.
Formatii
CS Mioveni: Popescu – Cotiga, Calvin, Rada, Ed. Stoica – Rauta, Biceanu, Dragalina (min. 74, Alin Popa), Mazilu (min. 74, Balan), Ayza, Nila (min. 57, Nastasie).
Rezerve: Croitoru, Bogdan Stoica, Stan, Alin Popa, Nastasie, Balan, Marzeanu
Antrenor: Claudiu Niculescu
ACS Poli Timisoara: Pap – Belu, Scutaru, Canu, Neagu – Popescu, Lazar (min. 83, Dragomir)– Kneeshaw, Poparadu, Carlos Eduardo (min. 62,Barbut) – Stavric (min. 78, Popovici).
Rezerve: Haidau, Todorov, Dragomir, Popovici, Barbut, Boldea, Szekely
Antrenor: Dan Alexa sursa: Tion.ro