News Flash:

Bine de știut!

Cea de-a 33–a ediție a Festivalului Inimilor, între 3 și 7 iulie, în Parcul Rozelor din Timișoara

1 Iulie 2024
263 Vizualizari | 0 Comentarii
Sursa foto renasterea ro

Cea de-a 33-a ediție a Festivalului Inimilor, organizat de Primăria Timișoara prin Casa de Cultură a Municipiului, va avea loc între 3 și 7 iulie în Parcul Rozelor. Se preconizează o ediție plină de culoare și bucurie, cu participarea a 28 de ansambluri din 14 țări: Ungaria, Serbia, Bulgaria, Brazilia, Columbia, Georgia, Irlanda, Polonia, Mexic, Coreea de Sud, Portugalia, Ucraina, Republica Moldova și România. Parada costumelor populare va avea loc joi, 4 iulie, la ora 18:00, pe traseul Piața Libertății – Operă – Catedrală – Parcul Rozelor, iar deschiderea oficială a festivalului va avea loc la ora 18:30 în Parcul Rozelor. Prezentatorii evenimentului vor fi Iuliana Tudor, Daniel Buzdugan, Roxana Morun și Tania Stavilă-Țunaș.

Pe lângă spectacolele tradiționale din Parcul Rozelor, vor avea loc următoarele evenimente: 8-30 iulie 2024, Galeria Rotonda: Expoziția „DIN INIMA BANATULUI” de costume tradiționale din Banat din colecția etnografică Marius Matei. Vernisajul va avea loc duminică, 7 iulie 2024, între orele 18:00-21:00 în Parcul Rozelor. Expoziția este accesibilă persoanelor nevăzătoare (explicații în Braille sau disponibile pe aplicațiile dedicate acestei categorii de public). Parteneri: Asociația „Ceva de Spus”, Liceul Teoretic Special „Iris”. 26 iunie-29 iulie 2024, Podul „Traian” (zona Maria): Expoziția de grafică „DIN INIMĂ, PENTRU INIMI” a artistei Mihaela Laslo.

Sâmbătă, 6 iulie 2024, 11:00, Parcul Rozelor: Workshop-ul „LUMEA ÎN RITMURI DE ZUMBA” pe muzica popoarelor participante la Festivalul Inimilor, coordonat de Claudiu Guțu. Duminică, 7 iulie 2024, 11:30: Performance-urile coregrafice „EX-CENTRICA” în cartiere.

Festivalul Inimilor se va desfășura și în parohii din cartiere, unde vor avea loc scurte reprezentații de coregrafie folclorică internațională.

Programul festivalului în Parcul Rozelor

Miercuri, 3 iulie, ora 19:00:

Grupul folcloric „Lavradeiras da Meadela”, Portugalia Ansamblul Coregrafic „Sonechko”, Ucraina Grupul folcloric „Flor de Atalaia”, Brazilia Ansamblul „Cununa Timișului”, Ghiroda Ansamblul „Krakus” al Universității de Științe și Tehnică din Cracovia, Polonia Ansamblul Profesionist „Banatul”, Timișoara Ansamblul coregrafic al Universității din Nuevo León, Mexic Ansamblul coregrafic „Jaehyung”, Seul, Coreea de Sud Ansamblul Artistic Profesionist „Baladele Deltei”, Tulcea Grupul „Jordan Academy Keltic Flair”, Irlanda de Nord Ansamblul „Mtiebi”, Georgia Ansamblul „Arsenal”, Bulgaria Ansamblul Fundației Culturale Folclorice, Columbia Ansamblul „Dule Milosavljević”, Čačak, Serbia

Joi, 4 iulie: Ora 18:00, Piața Libertății:

Parada costumelor populare Ora 18:30, Parcul Rozelor: Ceremonia de deschidere a festivalului Ora 19:00, Parcul Rozelor: Ansamblul „Timișul” Tineret, Timișoara Ansamblul Folcloric Tabán, Békéscsaba, Ungaria Ansamblul Fundației Culturale Folclorice, Columbia Ansamblul „Mladost”, Timișoara Ansamblul Folcloric Profesionist „Junii Sibiului”, Sibiu Ansamblul coregrafic „Jaehyung”, Seul, Coreea de Sud Grupul „Jordan Academy Keltic Flair”, Irlanda de Nord Grupul folcloric „Flor de Atalaia”, Brazilia Ansamblul „Arsenal”, Bulgaria Grupul folcloric „Lavradeiras da Meadela”, Portugalia Ansamblul „Krakus” al Universității de Științe și Tehnică din Cracovia, Polonia Ansamblul „Mtiebi”, Georgia

Vineri, 5 iulie, ora 19:00:

Ansamblul „Zestrea Gugulanilor”, Caransebeș Grupul „Jordan Academy Keltic Flair”, Irlanda de Nord Ansamblul Folcloric „Lugojana”, Lugoj Ansamblul Coregrafic „Sonechko”, Ucraina Ansamblul Folcloric Studențesc „Doina Timișului”, Timișoara Ansamblul „Arsenal”, Bulgaria Ansamblul Fundației Culturale Folclorice, Columbia Ansamblul Folcloric Tabán, Békéscsaba, Ungaria Ansamblul „Dule Milosavljević”, Čačak, Serbia Ansamblul „Timișul”, Timișoara Ansamblul coregrafic „Jaehyung”, Seul, Coreea de Sud Ansamblul „Mtiebi”, Georgia Ansamblul coregrafic al Universității din Nuevo León, Mexic

Sâmbătă, 6 iulie, ora 19:00:

Ansamblul „Eszterlanc”, Timișoara Ansamblul Folcloric Tabán, Békéscsaba, Ungaria Ansamblul Coregrafic „Sonechko”, Ucraina Ansamblul „Arsenal”, Bulgaria Grupul „Jordan Academy Keltic Flair”, Irlanda de Nord Ansamblul coregrafic „Jaehyung”, Seul, Coreea de Sud Grupul folcloric „Lavradeiras da Meadela”, Portugalia Ansamblul „Krakus” al Universității de Științe și Tehnică din Cracovia, Polonia Grupul folcloric „Flor de Atalaia”, Brazilia Ansamblul Fundației Culturale Folclorice, Columbia Ansamblul „Mtiebi”, Georgia Ansamblul coregrafic al Universității din Nuevo León, Mexic Ansamblul „Dule Milosavljević”, Čačak, Serbia Baletul Național „Joc”, Republica Moldova

Duminică, 7 iulie: Orele 18:00-21:00, Parcul Rozelor:

Expoziție de costume tradiționale din Banat din colecția etnografică Marius Matei, accesibilă persoanelor nevăzătoare (explicații în Braille sau disponibile pe aplicațiile dedicate acestei categorii de public) Ora 19:00, Parcul Rozelor: Ansamblul „Banater Tanzgruppen”, Timișoara Ansamblul Folcloric Tabán, Békéscsaba, Ungaria Școala de dans „Maria și Marius Ursu”, Timișoara Grupul folcloric „Lavradeiras da Meadela”, Portugalia Ansamblul „Casa Tineretului” Sânmihai, Serbia Ansamblul „Pusta Banatului”, Timișoara Ansamblul „Sveti Sava”, Sânnicolau Mare Grupul folcloric „Flor de Atalaia”, Brazilia Grupul „Jordan Academy Keltic Flair”, Irlanda de Nord Ansamblul coregrafic „Jaehyung”, Seul, Coreea de Sud Ansamblul „Arsenal”, Bulgaria Ansamblul coregrafic al Universității din Nuevo León, Mexic Ansamblul „Dule Milosavljević”, Čačak, Serbia Ansamblul „Krakus” al Universității de Științe și Tehnică din Cracovia, Polonia Ansamblul Coregrafic „Sonechko”, Ucraina Ansamblul „Mtiebi”, Georgia Ansamblul Fundației Culturale Folclorice, Columbia

Ora 23:00, Parcul Rozelor: Ceremonia de închidere a festivalului

Distribuie:  

Din aceeasi categorie

© 2024 - BZT.ro - Toate drepturile rezervate
Page time :0.1339 (s) | 32 queries | Mysql time :0.006348 (s)