BZV.ro

Titlul Zilei

17 Mai 2024
 69    0

Sorana Cîrstea o va întâlni în runda a treia a turneului de la Madrid pe poloneza Iga Swiatek

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (34 de ani, locul 30 WTA) se va confrunta cu poloneza Iga Swiatek (22 de ani) în runda a treia a turneului WTA 1000 de la Madrid. Competiția, în care organizatorii oferă premii în valoare totală de 7.679.965 de euro, a văzut liderul mondial învingând-o pe chinezoaica Xinyu Wang (locul 52 WTA) cu scorul de 6-1, 6-4, după o partidă care a durat o oră și 16 minute.

Swiatek a fost finalistă la ediția din anul trecut a turneului din capitala Spaniei, fiind învinsă de belarusa Arina Sabalenka.

Sorana Cîrstea a reușit să treacă de turul secund, într-o confruntare dificilă, învingând-o pe filipineza Alexandra Eala (18 ani, locul 170 WTA) cu scorul de 6-3, 6-7 (8), 6-4.

Swiatek a câștigat toate cele trei întâlniri cu Sorana Cîrstea, pierzând un singur set. Primul meci direct a avut loc în 2022 în optimile de finală de la Australian Open, poloneza impunându-se cu 5-7, 6-3, 6-3. Swiatek a mai câștigat anul trecut în sferturi la Indian Wells, cu 6-2, 6-3, și anul acesta în turul secund la Doha, cu 6-1, 6-1.