Steaua a remizat cu Dinamo, in "clasicul" Romaniei. Rezultatele complete si clasamentul Ligii I dupa 5 etape

10 August 2015
1066 Vizualizari | 0 Comentarii
liga 12 1
Echipa Steaua Bucuresti a terminat la egalitate, duminica, pe teren propriu, scor 0-0, cu formatia Dinamo Bucuresti, in derbiul etapei a V-a a Ligii I disputat pe Arena Nationala.
La partida de pe Arena Nationala au asistat aproximativ 28.000 de spectatori, dintre care 8.000 de fani dinamovisti.
In minutul 51, executarea unei lovituri libere a echipei Dinamo a fost intarziata cu doua minute, dupa ce o petarda a galeriei dinamoviste a fost aruncata la aproximativ un metru de centralul Ovidiu Hategan si jucatorii stelisti Adrian Popa si Sulley Muniru.
La cateva minute dupa acest incident, din sectorul rezervat suporterilor stelisti a fost aruncata o petarda la aproximativ doi metri de portarul dinamovist Vitautas Cerniauskas.
In urma acestor incidente, organizatorii i-au avertizat la statia de amplificare pe spectatorii prezenti sa nu mai arunce materiale pirotehnice in teren, deoarece exista riscul intreruperii partidei.
Din sectorul rezervat galeriei dinamoviste a fost aruncat un scaun, iar suporterii au aprins mai multe faclii care au produs un mic incendiu in peluza, dar care a fost stins de pompieri.
Steaua Bucuresti: Cojocaru - Alcenat (Tahar '87), Varela, Tosca, Guilherme - Muniru, Breeveld (Tudorie '62) - Ad. Popa, Hamroun, Chipciu (Mihalcea '82) - Tade. Director sportiv: Mirel Radoi.
Dinamo Bucuresti: Cerniauskas - Feussi (Nedelcearu '46), A. Marc, Mevlja, Fai - Vojnovici, Filip - C. Matei (Serban '69), D. Rotariu (P. Petre '64), Lazar - Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.
Cartonase galbene: Hamroun '43 / Fai '32, Vojnovici '70, Cerniauskas '90+2.

Rezultate inregistrate in partidele disputate vineri, sambata si duminica, in etapa a V-a a Ligii I si clasamentul competitiei: