Sorana Cirstea, VICTORIE URIASA la Australian Open! Sportiva noastra a eliminat-o pe favorita 10 Carla Suarez Navaro si s-a calificat in turul 3

18 Ianuarie 2017
947 Vizualizari | 0 Comentarii
sorana
Jucatoarea romana de tenis Sorana Cirstea s-a calificat, miercuri, la Melbourne, in runda a treia a turneului Australian Open, primul de Mare Slem al anului, dupa ce a invins-o neasteptat, cu 7-6 (1), 6-3, pe Carla Suarez Navarro (Spania), a zecea favorita.
Cirstea (26 ani, 78 WTA) s-a impus dupa o ora si 33 de minute in fata ibericei (28 ani, 12 WTA) si este singura romanca ramasa in cursa la simplu din sase care au fost la debutul tabloului principal.
Suarez a inceput bine meciul si a condus cu 2-0, dar apoi Cirstea a luat trei ghemuri la rand, cele doua mergand cap la cap pana in tiebreak. Iberica a luat primul punct, dar apoi romanca nu i-a mai lasat nicio sansa si si-a adjudecat primul set cu 7-6 (1).
In setul secund, Cirstea a inceput cu break, dar apoi ambele jucatoare au castigat doar contra serviciului, pana la 3-2 pentru reprezentanta noastra, care a reusit sa isi fructifice serviciul, iar apoi s-a desprins la 5-2. Carla Suarez a avut o zvacnire de orgoliu si a mai reusit un break (3-5), dar Sorana a incheiat meciul pe serviciul adversarei cu 6-3 in setul secund.
Cirstea a facut 5 duble greseli, fata de 2 ale adversarei, a avut 25 de winners, fata de 11 Suarez, si a facut 37 de erori nefortate, iberica avand 34.
Sorana si-a creat nu mai putin de 14 oportunitati de break, din care a transformat doar 5.
Cirstea are acum 4-1 in meciurile directe cu Suarez Navarro, in fata careia pierduse ultima confruntare, in 2009, la Marbella, 6-2, 6-7 (5), 6-2 pentru spaniola in semifinale.
In turul al treilea, Cirstea o va infrunta pe americanca Alison Riske, victorioasa cu 7-6 (7), 4-6, 6-1 in fata chinezoaicei Shuai Zhang (cap de serie numarul 20).
Sorana are 2-1 in meciurile directe cu Riske (26 ani, 42 WTA), care s-a impus in 2009 la US Open in calificari, cu 6-2, 7-6 (4), romanca invingand in 2013 in optimi la Washington, cu 3-6, 6-2, 6-3, si in 2014, la Pattaya City (Thailanda), tot in optimi, cu 6-3, 6-4.
Cirstea si-a egalat cea mai buna performanta a sa la Melbourne (2012, 2013), dupa ce in anii urmatori a pierdut in primul tur, iar in 2016 nu a participat. Ea si-a asigurat acum 130.000 dolari australieni si 130 de puncte WTA.