Reușită extraordinară la Craiova

Selecţionata României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatul European de baschet feminin Under-20

4 August 2023
244 Vizualizari | 0 Comentarii

Selecționata României de baschet feminin Under-20, Divizia B, a reușit să se califice în sferturile de finală ale Campionatului European de la Craiova, după o victorie importantă împotriva echipei Greciei, cu scorul de 71-64 (15-11, 19-12, 12-26, 25-15), în meciul decisiv din Grupa B, care a avut loc miercuri.

Tricolorele au controlat jocul în prima jumătate a meciului și au avut un avans de 11 puncte la pauză, scorul fiind 34-23. Însă al treilea sfert a fost unul dificil pentru România, iar Grecia a preluat conducerea cu 49-46 înainte de ultimele zece minute. Cu un ultim sfert excelent, echipa antrenată de Mădălin Piperea a reușit să câștige cu o diferență de 7 puncte.

Jucătoarele care au avut cele mai bune performanțe pentru echipa României au fost Ana Ivan, cu 17 puncte, 6 recuperări și 2 pase decisive, Cătălina Ion, cu 15 puncte, 8 recuperări și 3 pase decisive, Paloma Cucu, cu 10 puncte, 5 recuperări și 8 pase decisive, Anisia Croitoru, cu 10 puncte, 3 recuperări și 3 pase decisive, și Miky Panait, cu 9 puncte și 6 pase decisive.

MVP-ul echipei Greciei a fost Eleni Bosgana, care a marcat 25 de puncte și a recuperat 14 mingi, iar o altă jucătoare care a avut o performanță bună a fost Georgia Grigoropoulou, cu 16 puncte și 16 recuperări.

În celălalt meci din grupă, Irlanda a învins Georgia cu scorul de 82-58.

În clasamentul final al grupei, Irlanda a ocupat primul loc cu 6 puncte, urmată de România cu 5 puncte, Grecia cu 4 puncte și Georgia cu 3 puncte.

România va juca în sferturile de finală împotriva Germaniei, câștigătoarea Grupei A, pe data de 4 august (ora 13:00).

Page time :0.1136 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006512 (s)