Monica Niculescu s-a calificat in turul 3 la US Open, dupa o victorie in fata Anei Bogdan

1 Septembrie 2017
1054 Vizualizari | 0 Comentarii
Monica Niculescu
Duelul romanesc dintre Ana Bogdan (24 de ani / 108 WTA) si Monica Niculescu (29 de ani / 57 WTA) din turul 2 de la US Open, a fost castigat de cea din urma. Romania are o jucatoare in turul 3 al turneului american de grand slam, dupa un meci in trei seturi (2-6, 6-3, 3-6), pe parcursul a doua ore si 24 de minute. Monica a inceput in forta primul set pe care l-a castigat categoric, 6-2, dupa ce a condus si cu 5-0. In setul secund, tot Monica a fost cea care a condus jocul in start si la un moment dat avea 3-0. Ana Bogdan a intrat si ea in joc si a intors meciul dupa ce a luat 6 game-uri la rand. In decisiv, Ana a cedat si i-a dat sansa Monicai sa se califice in turul 3.

Monica Niculescu va juca in turul 3 contra lui Jennifer Brady, locul 91 WTA, din SUA.

Ana Bogdan si Monica Niculescu s-au intalnit si anul trecut la US Open, tot in turul secund, iar Monica Niculescu s-a impus, scor 6-0, 6-1. De altfel, Monica a castigat toate cele 3 intalniri directe cu Ana Bogdan, noteaza gsp.ro.