Mihaela Buzarnescu s-a calificat in semifinalele probelor de simplu si dublu la San Jose

4 August 2018
755 Vizualizari | 0 Comentarii
lacrimi mihaela buzarnescu

Mihaela Buzarnescu (locul 24 WTA) s-a calificat in semifinalele turneului de la San Jose, dupa ce a trecut in doua seturi de australianca Ajla Tomljanovici (locul 65 WTA), scor 6-1, 7-5. Mai mult decat atat, romanca s-a calificat si in semifinalele probei de dublu.
Dupa un prim set castigat usor, in doar 26 de minute, Buzarnescu a avut de tras in setul secund, dar a reusit sa se impuna in cele din urma. Cu peste 100 de meciuri disputate in acest an, sportiva noastra e la un pas de castigarea primului trofeu WTA. In penultimul act, romanca va da piept cu Elise Mertens (locul 15 WTA).

Buzarnescu s-a calificat si in semifinale la proba de dublu. Alaturi de Heather Watson, cele doua au trecut in doar o ora si 15 minute de perechea Johanna Konta/Shuai Zhang. In penultimul act al probei de dublu, Buzarnescu si Watson vor infrunta gemenele Kichenok: Luydmyla si Nadiya.

Pentru prezenta in semifinale la simplu, Mihaela si-a asigurat un cec de 39.820 de dolari si 185 de puncte WTA.