Sorana Cirstea, calificata in optimi la Doha

15 Februarie 2018
936 Vizualizari | 0 Comentarii
sorana

Jucatoarea romana de tenis Sorana Cirstea a reusit o calificare spectaculoasa in optimile de finala ale turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3.113.000 dolari, miercuri, dupa ce a invins-o pe belgianca Elise Mertens, cu 7-5, 6-4.

Cirstea (27 ani, 38 WTA) a obtinut victoria dupa o ora si 40 de minute in fata unei adversare mai bine cotate, Mertens (22 ani) ocupand locul 20 in clasamentul WTA.

Mertens a inceput mai bine si a condus cu 2-0, dar Cirstea a revenit si a castigat trei ghemuri la rand. Romanca a salvat doua mingi de break la 4-4 si a fortat la 6-5 in favoarea sa reusit sa incheie setul pe serviciul adversarei, cu 7-5.

In actul secund, Cirstea s-a desprins pe 3-1, dar Mertens a reusit sa egaleze, 3-3. Sorana a salvat doua mingi de break la acest scor, iar la 5-4 a presat din nou, reusind sa fructifice erorile comise de belgianca si sa se impuna cu 6-4.

Sorana Cirstea o mai invinsese pe Mertens, in 2016, in turul al treilea la Roland Garros, cu 6-3, 6-0.

Cirstea si-a asigurat un cec de 33.750 dolari si 105 puncte WTA, iar in optimi o va infrunta pe spaniola Garbine Muguruza, numarul patru mondial. Iberica s-a impus in ambele confruntari de pana acum, anul trecut, in optimi la Australian Open, cu 6-2, 6-3, si in turul al treilea la Wimbledon, cu 6-2, 6-2.