Performanta uriasa pentru Romania! Raluca Stramaturaru a obtinut cel mai bun rezultat al tricolorilor la JO de iarna in ultimii 24 de ani

14 Februarie 2018
805 Vizualizari | 0 Comentarii
jo pyeongchang 2018 raluca stramaturaru cea buna performanta romaneasca la jocurile de iarna in ultimii 1 size6

Raluca Stramaturaru a obtinut cel mai bun rezultat al delegatiei Romaniei la Jocurile Olimpice de la Pyeongchang, clasandu-se pe locul 7 in proba de sanie.

Stramaturaru a obtinut astfel cea mai buna performanta obtinuta de Romania la Jocurile Olimpice de iarna din 1994 pana in prezent, cand, tot in proba de sanie, dar la dublu, Ioan Apostol si Liviu Cepoi, terminau pe locul 6.

In finala competitiei, sportiva din Romania a reusit un timp de 46,681 de secunde, la 233 de miimi de secunda de castigatoarea mansei, germana Dajana Eitberger si s-a clasat pe locul 7 la general.

Primele doua locuri au fost ocupate de sportive din Germania: Natalie Geisenberger (3:05.232) a castigat medalia de aur, in timp ce argintul i-a revenit lui Dajana Eitberger (3:05.599). Medalia de bronz a fost castigata de sportiva din Canada Alex Gough (3:05.644).