UEFA CHAMPIONS LEAGUE: Manchester City, cu un pas in sferturi dupa 4-0 la Basel, in optimi

14 Februarie 2018
777 Vizualizari | 0 Comentarii
champions league

Manchester City a facut un pas mare spre sferturile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal, marti seara, dupa ce a surclasat formatia elvetiana FC Basel cu scorul de 4-0 (3-0), in deplasare, in prima mansa din optimile de finala.

Golurile echipei antrenate de Pep Guardiola au fost marcate de Ilkay Gundogan (14, 53), Bernardo Silva (18) si Sergio Aguero (23).

City a dominat categoric meciul, avand o posesie a mingii de 69%.

Partida retur va avea loc in data de 7 martie.

Juventus Torino a terminat la egalitate cu Tottenham Hotspur, 2-2 (1-0), marti seara, pe teren propriu, in prima mansa a optimilor de finala ale Ligii Campionilor la fotbal.

Juve a inceput in forta si dupa noua minute conducea cu 2-0, prin golurile marcate de Gonzalo Higuain (2, 9 - penalty). Tottenham a redus din handicap prin Harry Kane (35), dupa ce l-a driblat si pe portarul Gianluigi Buffon. Londonezii au dominat jocul in mare parte (62% posesie) si au reusit sa inscrie golul egalarii prin danezul Christian Eriksen (71), din lovitura libera.

Higuain a mai avut doua sanse mari de a transa disputa, la 2-0, cand a ratat o ocazie foarte buna din interiorul careului, si la 2-1 (45), cand a ratat un penalty.

''Batrana Doamna'' ramane neinvinsa pe teren propriu de 26 de meciuri in cupele europene (16 victorii, 10 egaluri).

Mansa secunda va avea loc pe 7 martie, pe stadionul Wembley.

Page time :0.1119 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006144 (s)