Site Australian Open: Makarova a "demolat-o" pe Halep in 69 de minute

27 Ianuarie 2015
1233 Vizualizari | 0 Comentarii
Site-ul oficial al turneului Australian Open a notat ca Ekaterina Makarova, locul 10 WTA, a "demolat-o" pe Simona Halep, favorita numarul 3, marti, in sferturile de finala, subliniind ca rusoaica a cedat doar patru ghemuri.
"Ekaterina Makarova ajunge a doua oara in semifinale la un Grand Slam dupa ce a invins-o pe favorita trei Simona Halep, pierzand doar patru ghemuri. Rusoaica, favorita 10, a avut nevoie doar de 69 de minute pentru victorie. Ea continua idila cu Melbourne Park, unde a mai fost in sferturi in 2012 si 2013", scrie ausopen.com.
Potrivit statisticii de pe site-ul oficial al turneului, Simona Halep a comis in meciul de marti 31 de greseli nefortate, dintre care patru duble greseli, fata de 20 adversara ei, care nu a avut nicio dubla greseala. Totusi, Halep a avut 15 lovituri castigatoare, fata de zece Makarova si un raport de 3-0 la asi. Rata de reusita a primului serviciu a fost de 75 la suta in cazul rusoaicei si numai 56 la suta pentru Halep. Makarova a fructificat cinci mingi de break din sase, in timp ce Halep a reusit sa castige numai una din noua.
Jucatoarea Simona Halep, locul 3 WTA si a treia favorita, a fost invinsa, marti, cu scorul de 6-4, 6-0, de rusoaica Ekaterina Makarova, locul 11 WTA si cap de serie numarul 10, in sferturile de finala ale Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului.
Sportiva din Rusia s-a impus dupa un meci care a durat o ora si noua minute.
In faza urmatoare, Makarova va juca impotriva invingatoarei din meciul Maria Sarapova (Rusia, locul 2 WTA) - Eugenie Bouchard (Canada, locul 7 WTA), care se disputa tot marti.
La actuala editie a turneului de la Melbourne, Halep si-a egalat performanta inregistrata cu un an in urma, calificarea in sferturi. Atunci, ea a pierdut tot in doua seturi, scor 3-6, 0-6, confruntarea cu Dominika Cibulkova din Slovacia. Romanca, aflata la prima infrangere in 2015, isi va pastra locul 3 WTA si dupa incheierea acestei competitii.
Prezenta in sferturi este recompensata la Australian Open cu 430 de puncte WTA si un cec in valoare de 340.000 de dolari australieni (240.000 de euro), in timp ce semifinalista primeste 650.000 de dolari australieni (aproxiamtiv 450.000 de euro) si 780 de puncte WTA.