Simona Halep si Irina Begu s-au calificat in optimi la Australian Open

23 Ianuarie 2015
1269 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea de tenis Simona Halep, locul 3 WTA, a invins-o, vineri, cu scorul de 6-4, 7-5, pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, calificandu-se in optimile de finala ale Australian Open, faza in care Romania mai este reprezentata de Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA.
Evolutia Simonei Halep a avut o scadere in setul secund, dupa ce a condus cu 5-1. Adversara ei a egalat la 5, dupa singurele doua break-uri pe care le-a reusit in acest meci, dar in cele din urma Halep s-a impus dupa o partida care a durat o ora si 32 de minute.
Halep va juca in faza urmatoare cu sportiva belgiana Yanina Wickmayer, locul 80 WTA, care a trecut, tot vineri, cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3, de italianca Sara Errani, locul 14 WTA si cap de serie numarul 14.
La editia precedenta a competitiei gazduite de Melbourne Park, Simona Halep a atins faza sferturilor de finala.
Tot vineri, Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA, a invins-o, cu scorul de 6-4, 6-4, pe pe Carina Witthoft (Germania), locul 104 WTA, si s-a calificat si ea in optimile de finala ale Australian Open.
In turul 4, Irina Begu va evolua in premiera cu sportiva canadiana Eugenie Bouchard, locul 7 WTA si cap de serie numarul 7. Bouchard a intrecut-o, tot vineri, cu scorul de 7-5, 6-0, pe Carolina Garcia din Franta, locul 36 WTA.
Invingatoarele din meciurile Begu-Bouchard si Halep-Wickmayer se pot intalni in penultimul act al competitiei daca trec de partidele din sferturi.
Calificarea in optimi este recompensata cu 240 de puncte puncte WTA si cu un premiu de 175.000 de dolari australieni (123.500 de euro).
Simona Halep, niciun set castigat in precedentele trei intalniri cu Yanina Wickmayer
Jucatoarele Simona Halep, locul 3 WTA, si Yanina Wickmayer, locul 80 WTA, adversare in optimile de finala ale Australian Open, s-au intalnit de trei ori pana in prezent, partide in care romanca nu a reusit sa castige niciun set.
Wickmayer s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, in finala turneului de la Torhout din 2010, o competitie ITF, cu scorul de 6-0, 6-2, in sferturile de finala ale turnului de la Auckland din 2011 si cu scorul de 6-4, 6-0, tot in sferturi, la Hobart, in 2012.
Yanina Wickmayer, 25 de ani, si-a egalat in acest an cea mai buna performanta la Australian Open, dupa ce si in 2010 a ajuns in turul al patrulea. In 2009, belgianca a jucat in semifinale la US Open. Wickmayer a ocupat locul 12 WTA in aprilie 2010, aceasta fiind cea mai buna clasare din cariera ei.
La editia actuala a turneului gazduit de Melbourne Park, Wickmayer a jucat numai meciuri de trei seturi, ea mai eliminandu-le pe spaniola Lara Arruabarrena, locul 91 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-4, pe rusoiaca Anastasia Pavliucenkova, locul 25 WTA si cap de serie numarul 23, scor 4-6, 6-3, 6-3, si pe italianca Sara Errani, scor 4-6, 6-4, 6-3.
La randul ei, Simona Halep le-a invins, in ordine, pe italianca Karin Knapp, locul 50 WTA, cu scorul de 6-3, 6-2, pe australianca Jarmila Gajdosova, locul 62 WTA, cu scorul de 6-2, 6-2, si pe americanca Bethanie Mattek-Sands, locul 258 WTA, cu scorul 6-4, 7-5, ultima victorie fiind obtinuta vineri.