Real Madrid este noua campioana a Spaniei. Madrilenii au cucerit primul titlu din ultimii cinci ani

22 Mai 2017
956 Vizualizari | 0 Comentarii
ronaldo
Dupa o asteptare de cinci ani, Real Madrid este din nou campioana Spaniei

Madrilenii si-au asigurat cel de-al 33-lea titlu din glorioasa istorie in urma succesului linistitor obtinut pe terenul celor de la Malaga, scor 2-0.

Ronlado a deschis scorul dupa doar doua minute, dupa ce a scapat singur cu Kameni si l-a invins pe acesta cu mult rafinament.

Avantajul madrilenilor a fost majorat de Benzema, in minutul 55, care a inscris in urma unei actiuni colective.

Desi nu a mai punctat pana la final, echipa lui Zinedine Zidane a dominat autoritar meciul, asa cum, cu mici exceptii, a facut-o pe tot parcursul campionatului.

In urma acestui meci, Realul a mai atins o borna uluitoare: Pentru prima oara in 115 ani de istorie, madrilenii au inscris in fiecare etapa din acest campionat: in 38 de etape, starurile lui Zidane au inscris de nu mai putin de 106 ori.

De asemenea, este al saptelea sezon consecutiv in care Ronaldo reuseste peste 40 de goluri in toate competitiile.
FINAL » Malaga - Real Madrid 0-2

Au marcat: Ronaldo '2, Benzema '55

Echipele de start:

Malaga: Kameni - M. Torres, Luis H., Mikel, Ricca - Camacho, Recio, P. Fornals, Keko, Jony - Sandro

Rezerve: Boyko, Demichelis, Juankar, M. Santos, Charles, Chory, Duda

Real Madrid: Navas - Danilo, Varane, Sergio Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Isco, Benzema, Cristiano Ronaldo

Rezerve: Casilla, Nacho, James, Kovacic, Lucas Vázquez, Asensio, Morata

In celalalt meci al serii, unde Barcelona mai pastra doar sanse matematice la titlu, catalanii au invins-o cu emotii pe Eibar, scor 4-2, la capatul unui meci cu o desfasurare spectaculoasa

Echipa lui Luis Enrique a inceput meciul vlaguita, purtand pe umeri responsabilitatea unui sezon aproape ratat.

Inui a amutit asistenta de pe Camp Nou in minutul 7, invingandu-l pe Ter Stegen cu o executie de toata frumusetea.
Jucatorul din "Tara Soarelui Rasare" si-a continuat prestatia excelenta si a reusit o noua executie uluitoare in minutul 60, catalanii vazandu-se condusi cu un neverosimil 0-2.

Desi soarta partidei Realului era deja scrisa, Messi, Suarez si Neymar au avut o tresarire de orgoliu si au reusit sa intorca scoul in doar 12 minute, timp in care argentinianul si-a permis si luxul de a rata un penalty.

Barcelona incheie sezonul pe doi, la trei puncte in spatele Realului, completand tabloul unui sezon pe care fanii Barcelonei vor sa-l uite cat mai repede cu putinta.

FINAL » Barcelona - Eibar 4-2

Au marcat: Junca '63 a.g. , Suarez '73, Messi '75 p., 90+2 / Inui '7, '60