Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala la Roma

19 Mai 2017
962 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep paris 1
 Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul patru mondial, s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.775.745 dolari, dupa ce a dispus de rusoaica Anastasia Pavliucenkova cu 6-1, 4-6, 6-0.
Halep (25 ani), cap de serie numarul sase la Foro Italico, s-a impus dupa o ora si 37 de minute in fata unei adversare de aceeasi varsta, aflata pe locul 17 in lume.
Halep are acum un scor incredibil de 7-0 in meciurile directe cu Pavliucenkova, fara a lua in considerare o victorie reusita la junioare de Simona. Precedentele doua confruntari au avut loc in 2015, Simona castigand in sferturi, la Cincinnati, cu 7-6 (3), 6-2, iar apoi in turul al doilea la Wuhan, cu 6-2, 6-1.
Simona a dominat primul set, pe care si l-a adjudecat cu un sec 6-1, in doar 26 de minute.
Setul secund a adus o nota de echilibru in meci, rusoaica incepand cu break si apoi 2-0. Halep a restabilit egalitatea (2-2), dar apoi si-a pierdut serviciul cu o dubla greseala (2-3), a egalat iar (3-3) si apoi a trecut in avantaj (4-3), dar Pavliucenkova a avut un final mai bun de set, castigand cu 6-4.
In decisiv, Halep a parut mai proaspata si mai concentrata si nu i-a lasat nicio sansa adversarei, incheind cu 6-0.
Halep a comis patru duble greseli, iar Pavliucenkova 6, Simona a avut 17 mingi direct castigatoare (winners), rusoaica 26, dar numarul de erori nefortate a fost foarte mare pentru Anastasia (37), fata de Simona (9).
Simona Halep si-a asigurat un cec de 53.055 euro si 190 de puncte WTA, iar in sferturi o va infrunta pe estoniana Anett Kontaveit, venita din calificari, care a dispus joi de croata Mirjana Lucic-Baroni cu 6-1, 6-1.
Halep a invins-o pe baltica (21 ani, 68 WTA) in singurul lor meci direct, anul acesta, la Miami, in turul al treilea, cu 6-3, 6-0.