Mihaela Buzarnescu, victorie superba la Doha in fata Jelenei Ostapenko

15 Februarie 2018
904 Vizualizari | 0 Comentarii
buzarnescu

Jucatoarea romana de tenis Mihaela Buzarnescu a reusit o victorie de senzatie in fata letonei Jelena Ostapenko, scor 6-1, 6-3, miercuri seara, in runda a doua a turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3.113.000 dolari, si s-a calificat in optimile de finala.

Buzarnescu (29 ani, 43 WTA), care la inceputul anului trecut ocupa locul 540 in ierarhia mondial, a obtinut prima sa victorie din cariera in fata unei jucatoare din top 10, impunandu-se dupa doar 65 de minute in meciul cu campioana de la Roland Garros (20 ani, 6 WTA).

Mihaela Buzarnescu a avut un prim set aproape perfect in care a condus cu 5-0, Ostapenko a reusit un break, dar romanca a incheiat setul cu 6-1, dupa doar 27 de minute. In actul secund, baltica a inceput mai bine si a condus cu 2-0, insa Buzarnescu si-a revenit si trecut la conducere, dupa trei ghemuri la rand. Ostapenko a egalat (3-3), dar Mihaela Buzarnescu a castigat ultimele trei ghemuri si meciul.

Romanca a reusit 4 asi, Ostapenko a avut 2, Buzarnescu a facut 3 duble greseli, iar adversara sa 4. Buzarnescu a avut mai multe mingi direct castigatoare (16-14), dar si mai putine erori nefortate (11-21).

Mihaela Buzarnescu si-a asigurat un cec de 33.750 dolari si 105 puncte WTA, iar in optimi o va infrunta pe germanca Julie Goerges (29 ani, 10 WTA), care a dispus de Barbora Strycova (Cehia), cu 6-2, 3-6, 6-1.

Toate cele patru romance care au jucat miercuri la Doha s-au calificat in optimi: Simona Halep a invins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova cu 6-3, 6-0, Sorana Cirstea a intrecut-o pe belgianca Elise Mertens cu 7-5, 6-4, iar Monica Niculescu a profitat de abandonul Magdalenei Rybarikova (Slovacia), la scorul de 6-7 (6), 6-2, 3-0.