Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Roland Garros

2 Iunie 2017
1006 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep china
Jucatoarea romanca de tenis Simona Halep, favorita nr. 3, s-a calificat joi in turul trei la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Slem al anului, invingand-o in doua seturi, 6-4, 6-3, intr-o ora si 22 de minute pe germanca Tatjana Maria, nr. 102 mondial.

Cu o adversara extrem de tenace, care avea chiar un scor favorabil in intalnirile directe, Tatjana Maria conducand cu 2-0 in urma celor doua victorii din 2009, Simona Halep a trebuit sa se intrebuinteze serios, dar nu a fost, practic, niciodata in dificultate, impunandu-si superioritatea tehnica si, mai ales, tactica, in care a excelat prin precizie si, mai ales, acuratetea loviturilor, fara erori gratuite.

Primul set, unul parca de tatonare, in care cele doua jucatoare au reusit, impreuna, nu mai putin de 5 break-uri, a durat ceva mai mult, 45 de minute, dar s-a incheiat in mod logic, cu victoria romancei, cu 6-4, care a insistat exact in momentul decisiv.

Setul al doilea a fost castigat mai lejer, in 37 de minute, aducandu-i favoritei nr. 3 a turneului parizian o calificare meritata.
In turul urmator, Simona Halep va juca impotriva rusoaicei Daria Kasatkina, cap de serie 26, invingatoare, cu 7-6 (1), 6-4, in fata cehoaicei Marketa Vondrousova, jucatoare venita din calificari.

Pentru prezenta in turul 3, Simona Halep si-a asigurat un cec de 118.000 euro si 90 puncte WTA.

In turul 3, Simona o va intalni pe Daria Kasatkina (28 WTA), 20 de ani, marea speranta a rusilor. Cele doua s-au mai intalnit de-a lungul carierei o singura data, la Miami, anul trecut, iar Simona a fost cea care s-a impus, 6-3, 7-5.