SUNTEM CAMPIONI! Timisoara Saracens si-a pastrat titlul de campioana nationala la rugby, dupa o finala de infarct cu Baia Mare

29 Mai 2017
1329 Vizualizari | 1 Comentarii
rugby timisoara campioana
Echipa Timisoara Saracens a castigat titlul de campioana a SuperLigii CEC Bank la rugby, editia 2016-2017, dupa ce s-a impus, duminica seara, in fata celor de la CSM Stiinta Baia Mare, scor 17-16 (6-6), in finala competitiei, disputata pe Stadionul national ''Arcul de Triumf'' din Capitala.
Miza partidei si-a pus din plin amprenta pe desfasurarea meciului, nicio echipa nedorind sa riste prea mult si preferand transformarile in locul jocului rapid la mana pe treisferturi.
Dupa ce baimarenii au deschis scorul, prin Luke Samoa, care a transformat o lovitura de pedeapsa in minutul 10, banatenii au egalat dupa doar doua minute, prin acelasi procedeu, marcator Gabi Conache.
In minutul 28, Luke Samoa i-a readus pe maramureseni in avantaj, tot prin concretizarea unei lovituri de penalitate, pentru ca in minutul urmator Tevita Manumua sa restabileasca egalitatea printr-un superb dropgol, scorul la pauza fiind 6-6.
In mitanul secund, ''sarazinii'' au inceput mult mai hotarati, iar dupa ce Conache a transformat o noua lovitura de pedeapsa in minutul 46, Manumua a izbutit primul si singurul eseu al formatiei sale, in minutul 48, dupa o faza purtata in viteza, desprinsa parca din rugby-ul in 7. Conache nu a reusit transformarea incercarii, in schimb Stiinta a raspuns trei minute mai tarziu, acelasi Luke Samoa aducand alte 3 puncte pentru echipa antrenata de Eugen Apjok.
Practic finala s-a decis in ultimele 10 minute, dupa ce maramuresenii au obtinut un eseu de penalizare, in minutul 70, care, transformat de neozeelandezul Luke Samoa, i-a adus in avantaj pe tabela de marcaj, scor 16-14. Banatenii nu au renuntat si, cu toate ca aveau un om mai putin pe teren dupa ce Vasile Rus a vazut cartonasul galben, o lovitura de pedeapsa fructificata de Conache a facut ca scorul sa le fie favorabil, 17-16, cu 5 minute inainte de fluierul final.
Desi a avut posibilitatea castigarii meciului, CSM Stiinta Baia Mare nu a reusit sa-si adjudece trofeul, norocul parasindu-l pe Samoa chiar la ultima lovitura de penalitate dictata in favoarea ''zimbrilor'', in minutul 78, el trimitand balonul pe langa buturi.
''Jucatorul meciului'' a fost desemnat banateanul Marian Drenceanu.
Astfel, Timisoara Saracens a castigat pentru a doua oara consecutiv titlul de campioana nationala, al patrulea in istoria SuperLigii, dupa ce la finalul sezonului regulat s-a clasat pe locul 3.
In tribunele Stadionului national ''Arcul de Triumf'' s-au aflat atat premierul Sorin Grindeanu, cat si presedintele PSD si al Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea.
Fondurile stranse duminica din vanzarea biletelor, atat la finala mica, dintre Steaua si CSM Olimpia Bucuresti, cat si la finala mare, vor fi redirectionate catre jucatorul de rugby Andrei Burdusel, elev in clasa a XI-a la Colegiul National ''Aurel Vlaicu'', care sufera de o boala necrutatoare.
Echipele au fost:
CSM Stiinta Baia Mare: 1. Pristavita-Mardare Constantin, 2. Natriasvili Iuri, 3. Nailago Waisea, 4. Van Heerden Johannes Petrus, 5. Mtya Dumani Siphosethu,
6. Chirica Cristi Marian, 7. Morrell Sean, 8. Ailenei Razvan, 9. Samkaradze Bidzina (c), 10. Maravunawasawasa Ratu Taniela Rawaqua, 11. Botezatu Ionut, 12. Fakaosilea Sione, 13. Leiataua John, 14. Sikuea Taliauli, 15. Samoa Luke Alec Giovanni
Rezerve: 16. Bardasu Florin, 17. Dico Mihai, 18. Rusu Paul, 19. Rosu Florian, 20. Tigla Alexandru, 21. Apostol Adrian -Marian, 22. Bucur Alexandru,
23. Iurea Andrei
Timisoara Saracens: 1. Aholelei Edmund, 2. Radoi Andrei, 3. Pungea Horatiu, 4. Poparlan Valentin, 5. Drenceanu Marian, 6. Doyle James Paul, 7. Rus Vasile Sorin (c), 8. Stewart Michael Tua, 9. Seniloli Ratu Henry Wainiu, 10. Umaga Jack Siaki, 11. Fercu Catalin, 12. Sefanaia Brian Jonathan, 13. Manumua Tevita, 14.Simionescu Marius Mihai, 15. Conache Gabriel
Rezerve: 16. Capatina Marian Eugen, 17. Taupaki Sione Manu, 18. Maris Samuel, 19. Muresan Ionut Lucian, 20. Morrison Randall Anthony, 21. Hunt Stefano Clement, 22. Popa Florin Vladut, 23. Tangimana Fonovai. AGERPRES/

Page time :0.1133 (s) | 43 queries | Mysql time :0.005903 (s)