Simona Halep a invins-o pe Rybarikova si s-a calificat in sferturile de finala la Stuttgart

26 Aprilie 2018
868 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep china

Jucatoarea Simona Halep, liderul WTA, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de categorie Premier de la Stuttgart, miercuri, trecand in turul doi de sportiva slovaca Magdalena Rybarikova, numarul 18 mondial, scor 4-6, 6-2, 6-3.
In primul set, la 5-4 pentru Rybarikova, Halep a acuzat dureri la spate si la piciorul drept. In al doilea set, romanca a primit sfaturi pe teren de la Andrei Pavel, cand scorul era 2-1 pentru Rybarikova.

"Am simtit dureri la musculatura, dar nu am vrut sa ma opresc", a spus Halep dupa meci.

Romanca s-a impus intr-o ora si 52 de minute si acum are un bilant de 4-2 in fata Magdalenei Rybarikova.

Simona Halep a fost direct acceptata in mansa a doua la Stuttgart. Ea o va intalni in faza urmatoare pe castigatoarea meciului dintre Laura Siegemund, locul 100 WTA si Coco Vandeweghe, locul 16 WTA.

In 2017, Halep a ajuns pana in semifinale la Stuttgart, fiind eliminata de sportiva germana Laura Siegemund, care a si castigat apoi turneul.